Proportional Relationships, Graphs, Tables and Equations
Quiz
•
Mathematics
•
7th - 9th Grade
•
Practice Problem
•
Hard
+6
Standards-aligned
Barbara White
Used 1+ times
FREE Resource
Enhance your content in a minute
90 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
What is the unit rate in this proportional relationship?
Tags
CCSS.7.RP.A.2D
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Which statement best describes the relationship between x and y in the table?
Tags
CCSS.7.RP.A.2A
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
45 sec • 1 pt
Which graph is non-proportional?
Tags
CCSS.7.RP.A.2D
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
What is the unit rate based on the table?
45 miles per hour
90 miles per hour
135 miles per hour
2 miles per hour
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
45 sec • 1 pt
Is this table proportional?
Tags
CCSS.7.RP.A.2A
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
45 sec • 1 pt
Is this graph proportional?
Tags
CCSS.7.RP.A.2D
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Find the unit rate: $3.60 for 3 pounds of apples. How much does it cost for 1 pound of apples?
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
Create a free account and access millions of resources
Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports

Continue with Google

Continue with Email

Continue with Classlink

Continue with Clever
or continue with

Microsoft
%20(1).png)
Apple
Others
Already have an account?
Similar Resources on Wayground
90 questions
Expressions, Equations and Inequalities in Unit 6
Quiz
•
7th Grade
94 questions
Parent Graphs and Transformations
Quiz
•
9th - 12th Grade
88 questions
Equation of a Circle
Quiz
•
9th - 12th Grade
89 questions
7th Grade 1st Semester Exam
Quiz
•
7th Grade
90 questions
Illustrative Math Equations and Expressions
Quiz
•
7th Grade
90 questions
Comparing Proportion Tables and Graphs
Quiz
•
7th - 9th Grade
93 questions
Staar Review Pre Algebra
Quiz
•
8th Grade
85 questions
Geometry Second ESM
Quiz
•
9th Grade
Popular Resources on Wayground
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
15 questions
4:3 Model Multiplication of Decimals by Whole Numbers
Quiz
•
5th Grade
10 questions
The Best Christmas Pageant Ever Chapters 1 & 2
Quiz
•
4th Grade
12 questions
Unit 4 Review Day
Quiz
•
3rd Grade
20 questions
Christmas Trivia
Quiz
•
6th - 8th Grade
18 questions
Kids Christmas Trivia
Quiz
•
KG - 5th Grade
14 questions
Christmas Trivia
Quiz
•
5th Grade
15 questions
Solving Equations with Variables on Both Sides Review
Quiz
•
8th Grade
Discover more resources for Mathematics
15 questions
Solving Equations with Variables on Both Sides Review
Quiz
•
8th Grade
15 questions
scatter plots and trend lines
Quiz
•
8th Grade
20 questions
Slope from a Graph
Quiz
•
8th Grade
14 questions
8th U4L2 - Keeping Equations Balanced
Quiz
•
8th Grade
14 questions
finding slope from a graph
Quiz
•
8th Grade
20 questions
Scatter Plots and Line of Best Fit
Quiz
•
8th Grade
20 questions
One-Step Inequalities
Quiz
•
7th Grade
20 questions
Solving Proportions
Quiz
•
5th - 7th Grade
