Solving Two Step Equations All Operations

Solving Two Step Equations All Operations

7th Grade

16 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Writing Equations

Writing Equations

7th Grade

20 Qs

Multiple Representations

Multiple Representations

7th Grade

17 Qs

Two-Step Equations

Two-Step Equations

7th Grade

20 Qs

2-Step Equations

2-Step Equations

6th - 8th Grade

20 Qs

One & Two-Step Equations

One & Two-Step Equations

7th Grade

21 Qs

Solving Two-Step Equations

Solving Two-Step Equations

7th Grade

15 Qs

Two-Step Equations

Two-Step Equations

7th Grade

12 Qs

Operations with Negatives and two step equations

Operations with Negatives and two step equations

7th - 8th Grade

20 Qs

Solving Two Step Equations All Operations

Solving Two Step Equations All Operations

Assessment

Quiz

Mathematics

7th Grade

Hard

Created by

Barbara White

FREE Resource

16 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

Media Image
Solve for x:
x = 20
x = 7
x = 10
x = 3

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

x - 62 = 123
How should you show your work to isolate the variable and solve the equation?
Add 62 to each side. 
Subtract 62 from each side.
Multiply each side by 62.
Add 123 to each side.

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

What is the inverse operation needed to solve for p?
765 = p - 254
subtraction
addition
multiplication
division

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

WRITE AN EQUATION
331 students went on a field trip. Six buses were filled and 7 students traveled in cars. How many students were in each bus?
331=7x+6
331=13x
331=6x+7
331-7=6x

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

WRITE AN EQUATION

Aliyah had $24 to spend on seven pencils. After buying them she had $10. How much did each pencil cost?

24-10=7x

7x- 24=10

7x+ 10=24

10+x=14

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

WRITE AN EQUATION
You bought a $5 magazine and four
erasers. You spent a total of $25. How
much did each eraser cost?
5+x=25
5+4x=25
5x=25
23-5=4x

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

3c + 5 = 23
c = 3
c = 6
c = 7
c = 18

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?