Solving Single Variable Linear Equations

Solving Single Variable Linear Equations

9th Grade

30 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

MCMS - Equations and Inequalities Test Review

MCMS - Equations and Inequalities Test Review

7th - 9th Grade

25 Qs

Linear Functions Review

Linear Functions Review

8th - 9th Grade

25 Qs

Writing Equations in Slope-Intercept Form

Writing Equations in Slope-Intercept Form

8th - 9th Grade

25 Qs

Coordinate Algebra Milestones Review

Coordinate Algebra Milestones Review

9th Grade

25 Qs

Better Buy? Comparing Unit Rates

Better Buy? Comparing Unit Rates

7th - 9th Grade

35 Qs

Assessment on Algebra 1 Unit 1 SG

Assessment on Algebra 1 Unit 1 SG

8th - 10th Grade

25 Qs

Solving Equations in Real Life

Solving Equations in Real Life

9th - 12th Grade

25 Qs

FB 19: Statistical Analysis

FB 19: Statistical Analysis

9th - 12th Grade

25 Qs

Solving Single Variable Linear Equations

Solving Single Variable Linear Equations

Assessment

Quiz

Mathematics

9th Grade

Hard

CCSS
7.EE.B.4A, HSA.CED.A.3, 8.EE.C.8C

+7

Standards-aligned

Created by

Barbara White

FREE Resource

30 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

Mr. Smith works as a salesman at a car dealership. He is paid a base salary of $1,300 each month, and he receives a commission of $150 for each vehicle he sells. If last month Smith earned $2,500, how many cars did he sell last month?
[Hint: Write a linear equation to model this information.]
8
10
6
12

Tags

CCSS.7.EE.B.4A

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

Two trains are approaching each other on parallel tracks. One train is travelling at 50 mph and the other at 100 mph. If the trains are currently 900 miles apart, how many hours until they pass each other?
[Hint: Write a linear equation to model this information.]
6 hrs.
5 hrs.
7 hrs.
18 hrs.

Tags

CCSS.7.EE.B.4A

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

It costs $80 per month to join a gym, but if you join you only have to pay $1 each time you want to use the pool. If you don't join the gym, you can still use the pool, but you have to pay $5 each time you do.
How many times per month would you have to use the pool before it would become worthwhile to join the gym?
20
13
14
19

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

Rhonda has a small workshop that makes roller skates. Her shop has fixed costs of $500 per day, plus it costs her $18 in materials to make each pair of skates
If she sells each pair of skates for $50, what is the minimum number of skates she must sell per day in order to make a profit?
16
15
7
8

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

The HS Chorus wants to take a field trip to Carnegie Hall. The Chorus already has $300 saved for the trip, but it needs to have $1,500 in order to go.
To raise money, the Chorus Boosters are selling sandwiches for $6.00 each. However, each sandwich costs $2.50 to make. How many sandwiches must the Boosters sell for the Chorus to be able to go on the field trip?
343
142
515
212

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

400 students came to a picnic. Some were freshmen and the rest were sophomores. Each freshman ate three cookies and each sophomore ate five cookies.
If a total of 1,760 cookies were eaten by students at this picnic, which equation below could help you find how many were freshmen?
3x + 5(400 − x) = 1,760
3(400 − x) + 5x = 1,760
3x + 5(x − 400) = 1,760
3(x  − 400) + 5x = 1,760

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

A math worksheet took Jeremy 1 hour and 15 minutes to complete. Each numerical problem took three minutes to complete and each word problem took five minutes to complete.
If there were 10 numerical problems on the worksheet, how many word problems were there?
9
6
7
8

Tags

CCSS.7.EE.B.4A

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?