For 3 pounds of granola, you spent $3.75. What is your unit rate in dollars per pound?
Solving Problems with Unit Rates

Quiz
•
Mathematics
•
9th Grade
•
Hard
Barbara White
FREE Resource
23 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
$1.25 per pound
$1 per pound
$2 per pound
$1.50 per pound
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
If Justin can type 408 words in 4 minutes, how many words can he type per minute?
102 words per minute
1632 words per minute
404 words per minute
412 words per minute
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Saydee earned $20.00 in 4 hours mowing lawns. What is her unit rate in hours per dollar?
0.2 hours per dollar
5 hours per dollar
$6.80 per hour
$80.00 per hour
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
8. For 15 pizzas, it will cost Mr. Thiele $75.00. What is the unit rate of dollars per pizza?
$5 per pizza
0.2 pizzas per dollar
90 pizzas per dollar
$60 per pizza
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
23 questions
Is It Rate, Unit Rate

Quiz
•
9th Grade
23 questions
Introduction to Rates/Unit Rates

Quiz
•
9th Grade
23 questions
Finding Rate and Unit Rate

Quiz
•
9th Grade
20 questions
Finding Speed Rate

Quiz
•
6th Grade - University
19 questions
Rate and Proportions

Quiz
•
7th Grade - University
20 questions
Measurement and Unit Rate

Quiz
•
7th Grade - University
20 questions
Determine Unit Rates with Ratios of Fractions

Quiz
•
7th Grade - University
23 questions
Lesson Unit Rate

Quiz
•
9th Grade