Problem Solving About Rate and Unit Rate

Quiz
•
Mathematics
•
9th Grade
•
Hard
+1
Standards-aligned
Barbara White
FREE Resource
23 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
For 3 pounds of granola, you spent $3.75. What is your unit rate in dollars per pound?
$1.25 per pound
$1 per pound
$2 per pound
$1.50 per pound
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
If Justin can type 408 words in 4 minutes, how many words can he type per minute?
102 words per minute
1632 words per minute
404 words per minute
412 words per minute
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Saydee earned $20.00 in 4 hours mowing lawns. What is her unit rate in hours per dollar?
0.2 hours per dollar
5 hours per dollar
$6.80 per hour
$80.00 per hour
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
8. For 15 pizzas, it will cost Mr. Thiele $75.00. What is the unit rate of dollars per pizza?
$5 per pizza
0.2 pizzas per dollar
90 pizzas per dollar
$60 per pizza
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
23 questions
Introduction to Rates/Unit Rates

Quiz
•
9th Grade
23 questions
Rates and Unit Rates Review

Quiz
•
9th Grade
23 questions
Ratios, Unit Rates, Rates, Unit Price

Quiz
•
9th Grade
23 questions
Finding Rate and Unit Rate

Quiz
•
9th Grade
23 questions
Rate or Unit Rate or Ratio

Quiz
•
9th Grade
23 questions
Simple Unit Rate

Quiz
•
9th Grade
23 questions
Math Unit Rate

Quiz
•
9th Grade
23 questions
Unit Rates

Quiz
•
9th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
4th Grade
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
20 questions
math review

Quiz
•
4th Grade
5 questions
capitalization in sentences

Quiz
•
5th - 8th Grade
10 questions
Juneteenth History and Significance

Interactive video
•
5th - 8th Grade
15 questions
Adding and Subtracting Fractions

Quiz
•
5th Grade
10 questions
R2H Day One Internship Expectation Review Guidelines

Quiz
•
Professional Development
12 questions
Dividing Fractions

Quiz
•
6th Grade