Math Review on Ratios

Math Review on Ratios

6th Grade

23 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Rates & Ratios

Rates & Ratios

6th - 7th Grade

20 Qs

Rates & Unit Rate Quiz Review

Rates & Unit Rate Quiz Review

6th Grade

20 Qs

Ratios and Unit Rates 6th Summer

Ratios and Unit Rates 6th Summer

6th Grade

20 Qs

Unit 5: Unit Rates and Measurement Conversions

Unit 5: Unit Rates and Measurement Conversions

6th Grade

18 Qs

Unit 1- Ratios and Rates

Unit 1- Ratios and Rates

6th - 8th Grade

20 Qs

Ratios and Proportions

Ratios and Proportions

6th - 8th Grade

20 Qs

Ratios, Rates and Unit Rates

Ratios, Rates and Unit Rates

6th Grade

20 Qs

End of Year Review #2

End of Year Review #2

6th Grade

20 Qs

Math Review on Ratios

Math Review on Ratios

Assessment

Quiz

Mathematics

6th Grade

Medium

CCSS
6.RP.A.1, 6.RP.A.3B, 6.RP.A.3A

+2

Standards-aligned

Created by

Barbara White

Used 1+ times

FREE Resource

23 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

At a summer camp, there are 40 boys out or 70 campers.  What is the ratio written as a fraction in simplest form?
3/7
1/2
4/7
7/10

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

There are 2 chickens, 4 deer, 3 donkeys and 6 goats are at a petting zoo.  What is the ratio of goats to the total number of animals?
5/2
9/6
6/9
2/5

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Write as a unit rate.
9 pages in 3 hours
1 page/3 hours
3 pages/ 1 hour
6 pages/ 1 hour
9 pages/ 3 hours

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Write as a unit rate.  
20 pounds for $4
5 lbs./ $1
4 lbs./$1
1 lbs./$4
1 lbs./$5

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

A manatee surfaced for air 2 times in 60 seconds.  How many seconds went by before the manatee surfaced the first time if it held its breath for the same rate?
60 s
30 s
20 s
10 s

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Nicolas bought 5 pens for $3.  At this rate, how much will he spend on 10 pens.
Number of Pens       5      10
Money spent              3        ?
$10
$6
$5
$3

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Rashida bought 3 tickets to a concert for $75.  At this rate, how much would 5 tickets cost?
Number of Tickets   3        ?        ?
Money Spent ($)      75        ?        ?
$150
$125
$100
$75

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?