Ratios Rates and Unit Rates

Ratios Rates and Unit Rates

6th Grade

12 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Rates and Unit Rates

Rates and Unit Rates

6th Grade

12 Qs

Comparing Rates

Comparing Rates

6th Grade

16 Qs

Rates and Ratios

Rates and Ratios

6th Grade

12 Qs

Envision Rates and Ratios

Envision Rates and Ratios

6th Grade

12 Qs

Ratios and Rates Review

Ratios and Rates Review

6th Grade

12 Qs

Math Ratios and Rates

Math Ratios and Rates

6th Grade

12 Qs

Ratios Rates and Ratio Tables

Ratios Rates and Ratio Tables

6th Grade

12 Qs

Unit Rates

Unit Rates

6th Grade

11 Qs

Ratios Rates and Unit Rates

Ratios Rates and Unit Rates

Assessment

Quiz

Mathematics

6th Grade

Medium

CCSS
6.RP.A.1, 6.RP.A.3B, 5.OA.B.3

+1

Standards-aligned

Created by

Barbara White

Used 1+ times

FREE Resource

12 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

What is the least common multiple of 6 and 8?
12
24
32
48

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

At a summer camp, there are 40 boys out or 70 campers.  What is the ratio written as a fraction in simplest form?
3/7
1/2
4/7
7/10

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

There are 2 chickens, 4 deer, 3 donkeys and 6 goats are at a petting zoo.  What is the ratio of goats to the total number of animals?
5/2
9/6
6/9
2/5

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Write as a unit rate.
9 pages in 3 hours
1 page/3 hours
3 pages/ 1 hour
6 pages/ 1 hour
9 pages/ 3 hours

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Write as a unit rate.  
20 pounds for $4
5 lbs./ $1
4 lbs./$1
1 lbs./$4
1 lbs./$5

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

A manatee surfaced for air 2 times in 60 seconds.  How many seconds went by before the manatee surfaced the first time if it held its breath for the same rate?
60 s
30 s
20 s
10 s

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Nicolas bought 5 pens for $3.  At this rate, how much will he spend on 10 pens.
Number of Pens       5      10
Money spent              3        ?
$10
$6
$5
$3

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?