Rates and Unit Rate Analysis

Rates and Unit Rate Analysis

9th Grade

23 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Algebra - Topic 3 Review - Linear Functions

Algebra - Topic 3 Review - Linear Functions

9th Grade

18 Qs

Rate of Change Constant

Rate of Change Constant

7th Grade - University

20 Qs

Ratios, Rates, and Proportions Review

Ratios, Rates, and Proportions Review

6th Grade - University

20 Qs

Alg 2 Review: Ch. 2 & 3

Alg 2 Review: Ch. 2 & 3

9th - 12th Grade

19 Qs

Finding Unit Rate in Real World

Finding Unit Rate in Real World

9th Grade

23 Qs

Is It Rate, Unit Rate, Ratio

Is It Rate, Unit Rate, Ratio

9th Grade

23 Qs

Simple Unit Rate

Simple Unit Rate

9th Grade

23 Qs

Problem Solving About Rate and Unit Rate

Problem Solving About Rate and Unit Rate

9th Grade

23 Qs

Rates and Unit Rate Analysis

Rates and Unit Rate Analysis

Assessment

Quiz

Mathematics

9th Grade

Hard

Created by

Barbara White

FREE Resource

23 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

For 3 pounds of granola, you spent $3.75. What is your unit rate in dollars per pound?

$1.25 per pound

$1 per pound

$2 per pound

$1.50 per pound

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

If Justin can type 408 words in 4 minutes, how many words can he type per minute?

102 words per minute

1632 words per minute

404 words per minute

412 words per minute

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Saydee earned $20.00 in 4 hours mowing lawns. What is her unit rate in hours per dollar?

0.2 hours per dollar

5 hours per dollar

$6.80 per hour

$80.00 per hour

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

It snowed 14 inches in 5 hours. What is the unit rate of inches per hour?
3 inches per hour
1.5 inches per hour
5 inches per hour
2.8 inches per hour

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Hamburger sells for 3 pounds for $6. If Alicia buys 10 pounds of hamburger, how much will she pay?
$5
$20
$2
$180

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

A store sees 120 customers in 8 hours. What is the unit rate (in customers per hour)?
16 customers per hour
15 customers per hour
12 customers per hour
20 customers per hour

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

8. For 15 pizzas, it will cost Mr. Thiele $75.00. What is the unit rate of dollars per pizza?

$5 per pizza

0.2 pizzas per dollar

90 pizzas per dollar

$60 per pizza

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?