Ratio and Rates with Conversion

Ratio and Rates with Conversion

9th - 10th Grade

45 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

6.1-6.3 ratios, proportions, similar polygons

6.1-6.3 ratios, proportions, similar polygons

9th - 10th Grade

40 Qs

Interpreting Linear Equations

Interpreting Linear Equations

9th Grade

50 Qs

Rations, Rates and Conversions

Rations, Rates and Conversions

9th - 10th Grade

45 Qs

Year 9 Proportion

Year 9 Proportion

9th Grade

40 Qs

Unit 1: Relationships between Quantities Review

Unit 1: Relationships between Quantities Review

9th Grade

50 Qs

Directly Proportional Relationships

Directly Proportional Relationships

7th - 12th Grade

48 Qs

Mathematics assessment

Mathematics assessment

5th Grade - University

50 Qs

Rates, Ratios and Proportional Reasoning

Rates, Ratios and Proportional Reasoning

6th - 9th Grade

44 Qs

Ratio and Rates with Conversion

Ratio and Rates with Conversion

Assessment

Quiz

Mathematics

9th - 10th Grade

Hard

Created by

Barbara White

FREE Resource

45 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

 Jorge’s printer can print 24 pages in 15 minutes. How many pages can it print  in 1 hour?
72 pages
48 pages
96 pages
64 pages

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

You know that 12 inches = 1 foot.  Convert 60 inches to feet.
720 feet
5 feet
5 inches
72 feet

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

You know 16 cups = 1 gallon. Convert 3.5 gallons into cups.
56 cups
0.21875 cups
19.5 cups
48 cups

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Which is the better buy? a 12 pack of Coke for $3.50 or a six pack of Coke for $1.80?
The 12 pack of Coke
The 6 pack of Coke
Neither
They are the same

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

There are 60 seconds in a minute.  How many seconds are in 5 minutes?
65
60
240
300

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

In a bouquet of​ flowers, there are 7 daisies and 19 roses. Write the ratio of daisies to roses in three different ways.
19 to 7, 19:7, 19/7
19 to 7, 7:19, 7/19
7 to 19, 7:19, 7/19
7 to 19, 19:7, 19/7

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

A jug of juice has 9 cups of pineapple juice and 4 cups of orange juice. Write the ratio of number of cups of pineapple juice to total number of cups of juice in three different ways.
9 to 4, 9:4, 9/4
4 to 13, 4:13, 4/13
9 to 13, 9:13, 13/9
9 to 13, 9:13, 9/13

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?