Unit Rate Word Problems

Quiz
•
Mathematics
•
5th Grade
•
Easy
+2
Standards-aligned
Barbara White
Used 1+ times
FREE Resource
13 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
If you bought 20 apple for $1.00 , how much is one apple?
$1.00
$0.50
$0.10
$0.05
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
If there were 125 students in 5 buses, how many were in 1 bus?
25
20
10
15
Tags
CCSS.3.OA.A.3
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
If you got paid $300.00 for working 40 hours, how much did you get paid per hour?
$6.75
$7.50
$9.00
$7.00
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
If Hazel makes 20 garlands in 40 minutes then the number of garlands Hazel can make in 28 minutes are ...
21
18
16
14
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
You spend $40 on 5 pounds of concrete. How much money do you spend for each pound?
$80
$35
$8
$0.125
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
A store has 144 customers in 6 hours. What is the unit rate in customer per hour?
$0.041
$24
$138
$864
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
After 3 hours, Emilly had travelled 195 miles. If she travels at a constant speed, how far will he have travelled after 5 hours?
400 miles
575 miles
325 miles
650 miles
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
8 questions
Quick Review-unit rate and unit price

Quiz
•
5th - 7th Grade
17 questions
Topic 1 Part II Rounding Decimals, Comparing Decimals

Quiz
•
5th Grade
10 questions
Decimal Word Problems

Quiz
•
5th Grade
10 questions
Rates, ratios, conversions

Quiz
•
5th - 7th Grade
15 questions
Decimal Division Word Problems

Quiz
•
5th Grade
10 questions
4.MD.A.1 Review

Quiz
•
3rd - 5th Grade
12 questions
Standard & Metric Conversions

Quiz
•
5th - 6th Grade
15 questions
5.3D and 5.3E TEKs Assessment

Quiz
•
5th Grade
Popular Resources on Wayground
50 questions
Trivia 7/25

Quiz
•
12th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Negative Exponents

Quiz
•
7th - 8th Grade
12 questions
Exponent Expressions

Quiz
•
6th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade
20 questions
One Step Equations All Operations

Quiz
•
6th - 7th Grade
18 questions
"A Quilt of a Country"

Quiz
•
9th Grade