If you bought 20 apple for $1.00 , how much is one apple?
Unit Rate Word Problems

Quiz
•
Mathematics
•
5th Grade
•
Easy
Barbara White
Used 1+ times
FREE Resource
13 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
$1.00
$0.50
$0.10
$0.05
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
If there were 125 students in 5 buses, how many were in 1 bus?
25
20
10
15
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
If you got paid $300.00 for working 40 hours, how much did you get paid per hour?
$6.75
$7.50
$9.00
$7.00
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
If Hazel makes 20 garlands in 40 minutes then the number of garlands Hazel can make in 28 minutes are ...
21
18
16
14
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
You spend $40 on 5 pounds of concrete. How much money do you spend for each pound?
$80
$35
$8
$0.125
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
A store has 144 customers in 6 hours. What is the unit rate in customer per hour?
$0.041
$24
$138
$864
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
After 3 hours, Emilly had travelled 195 miles. If she travels at a constant speed, how far will he have travelled after 5 hours?
400 miles
575 miles
325 miles
650 miles
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
10 questions
Decimal Challenges: Multiply & Divide in Real Life

Quiz
•
5th Grade - University
18 questions
Ratios, Rates and Unit Rates

Quiz
•
5th - 7th Grade
10 questions
Multiply by 1-digit Numbers

Quiz
•
5th Grade
12 questions
Multiplying Decimals Word Problems

Quiz
•
5th Grade
15 questions
Multiplication and Division of Decimals Word Problems

Quiz
•
5th Grade
14 questions
Converting Measurements

Quiz
•
4th Grade - University
17 questions
5th Grade Chapter 10 GoMath Test

Quiz
•
5th Grade
10 questions
Introduction to Unit Rates Quiz

Quiz
•
5th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Character Analysis

Quiz
•
4th Grade
17 questions
Chapter 12 - Doing the Right Thing

Quiz
•
9th - 12th Grade
10 questions
American Flag

Quiz
•
1st - 2nd Grade
20 questions
Reading Comprehension

Quiz
•
5th Grade
30 questions
Linear Inequalities

Quiz
•
9th - 12th Grade
20 questions
Types of Credit

Quiz
•
9th - 12th Grade
18 questions
Full S.T.E.A.M. Ahead Summer Academy Pre-Test 24-25

Quiz
•
5th Grade
14 questions
Misplaced and Dangling Modifiers

Quiz
•
6th - 8th Grade
Discover more resources for Mathematics
11 questions
Decimal/fraction conversions quick check

Quiz
•
5th - 7th Grade
10 questions
Identifying equations

Quiz
•
KG - University
25 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
5th Grade
5 questions
Multiply Decimals

Lesson
•
5th - 6th Grade
20 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
3rd - 5th Grade
12 questions
Summer Trivia

Quiz
•
1st - 5th Grade