Unit Rate Word Problems

Unit Rate Word Problems

5th Grade

13 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Decimal Word Problem Review Quiz

Decimal Word Problem Review Quiz

5th - 6th Grade

12 Qs

Chapter 5 - Divide Decimals

Chapter 5 - Divide Decimals

5th Grade

18 Qs

4.MD.A.1 Review

4.MD.A.1 Review

3rd - 5th Grade

10 Qs

Unit Rate

Unit Rate

5th - 7th Grade

15 Qs

Quick Review-unit rate and unit price

Quick Review-unit rate and unit price

5th - 7th Grade

8 Qs

Mid-Module 2 Review

Mid-Module 2 Review

4th - 6th Grade

17 Qs

Converting Measurements

Converting Measurements

4th Grade - University

14 Qs

Ratios,  Rates and Unit Rates

Ratios, Rates and Unit Rates

5th - 7th Grade

18 Qs

Unit Rate Word Problems

Unit Rate Word Problems

Assessment

Quiz

Mathematics

5th Grade

Easy

Created by

Barbara White

Used 1+ times

FREE Resource

13 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

If you bought 20 apple for $1.00 , how much is one apple?

$1.00

$0.50

$0.10

$0.05

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

If there were 125 students in 5 buses, how many were in 1 bus?

25

20

10

15

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

If you got paid $300.00 for working 40 hours, how much did you get paid per hour?

$6.75

$7.50

$9.00

$7.00

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

If Hazel makes 20 garlands in 40 minutes then the number of garlands Hazel can make in 28 minutes are ...

21

18

16

14

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

You spend $40 on 5 pounds of concrete. How much money do you spend for each pound?

$80

$35

$8

$0.125

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

A store has 144 customers in 6 hours. What is the unit rate in customer per hour?

$0.041

$24

$138

$864

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

After 3 hours, Emilly had travelled 195 miles. If she travels at a constant speed, how far will he have travelled after 5 hours?

400 miles

575 miles

325 miles

650 miles

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?