or
Velveeta Cheese slices $3.18 for 12 slices
Find the unit price for each and choose the better deal.
Compare Quantity Using Unit Rate
Quiz
•
Mathematics
•
7th - 9th Grade
•
Hard
Barbara White
FREE Resource
35 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 1 pt
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 1 pt
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 1 pt
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 1 pt
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 1 pt
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
35 questions
Best Deal Unit Rate
Quiz
•
7th - 9th Grade
30 questions
Proportional Relationships and Unit Rates
Quiz
•
7th Grade
36 questions
Ratios, Rates and Unit Rates
Quiz
•
8th Grade
34 questions
Ratios, Unit Rate, Better Buy Review
Quiz
•
7th Grade
30 questions
Proportion 2 - Is it a proportion? Solve for variables.
Quiz
•
7th Grade
35 questions
Compare Unit Rates and Rates
Quiz
•
7th - 9th Grade
35 questions
Compare Rates in Context
Quiz
•
7th - 9th Grade
35 questions
Benchmark Unit Rates
Quiz
•
7th - 9th Grade
15 questions
Character Analysis
Quiz
•
4th Grade
17 questions
Chapter 12 - Doing the Right Thing
Quiz
•
9th - 12th Grade
10 questions
American Flag
Quiz
•
1st - 2nd Grade
20 questions
Reading Comprehension
Quiz
•
5th Grade
30 questions
Linear Inequalities
Quiz
•
9th - 12th Grade
20 questions
Types of Credit
Quiz
•
9th - 12th Grade
18 questions
Full S.T.E.A.M. Ahead Summer Academy Pre-Test 24-25
Quiz
•
5th Grade
14 questions
Misplaced and Dangling Modifiers
Quiz
•
6th - 8th Grade
30 questions
Linear Inequalities
Quiz
•
9th - 12th Grade
11 questions
Decimal/fraction conversions quick check
Quiz
•
5th - 7th Grade
20 questions
Inequalities Graphing
Quiz
•
9th - 12th Grade
10 questions
Identifying equations
Quiz
•
KG - University
20 questions
Solving Linear Equations for y
Quiz
•
9th - 12th Grade
11 questions
Graph Match
Quiz
•
9th - 12th Grade
16 questions
Function or Non-Function?
Quiz
•
8th - 10th Grade
20 questions
Math Review
Quiz
•
7th Grade