Ratio Unit Rate Ratio Table Ratio Word Problems
Quiz
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Practice Problem
•
Easy
+4
Standards-aligned
Barbara White
Used 2+ times
FREE Resource
Enhance your content in a minute
30 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
What mathematical operation do ratios involve?
Tags
CCSS.6.RP.A.3A
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
When are ratios useful? Choose the best answer.
Tags
CCSS.6.RP.A.3A
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
Which of the following expresses a ratio?
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
Which ratio is equivalent to 3/4?
Tags
CCSS.6.RP.A.3A
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
Find the unit rate per ounce of a bag of Fritos that costs $2.29 for 9 ounces.
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
If there are 20 apples in the fridge and 9 on the table, what is the ratio of apples in the fridge to apples on the table?
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
If there are 24 peaches on a tree and 4 on the ground, what is the ratio of peaches on the ground to peaches on the tree?
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
Create a free account and access millions of resources
Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports

Continue with Google

Continue with Email

Continue with Classlink

Continue with Clever
or continue with

Microsoft
%20(1).png)
Apple
Others
Already have an account?
Similar Resources on Wayground
25 questions
Measurement and Time Review
Quiz
•
4th - 7th Grade
30 questions
Ratios, Rates, Unit Rates
Quiz
•
6th Grade
26 questions
Multiply Integers
Quiz
•
6th - 7th Grade
25 questions
DA2 Review - 6th Math Texas TEKS
Quiz
•
6th Grade
26 questions
Math 7 - Study Guide for Final Exam
Quiz
•
5th Grade - University
25 questions
Benchmark 3 Review #2
Quiz
•
6th Grade
25 questions
6th Grade: Year Review
Quiz
•
6th Grade
25 questions
Fractions and the 4 Operations
Quiz
•
5th - 7th Grade
Popular Resources on Wayground
5 questions
This is not a...winter edition (Drawing game)
Quiz
•
1st - 5th Grade
15 questions
4:3 Model Multiplication of Decimals by Whole Numbers
Quiz
•
5th Grade
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
10 questions
The Best Christmas Pageant Ever Chapters 1 & 2
Quiz
•
4th Grade
12 questions
Unit 4 Review Day
Quiz
•
3rd Grade
10 questions
Identify Iconic Christmas Movie Scenes
Interactive video
•
6th - 10th Grade
20 questions
Christmas Trivia
Quiz
•
6th - 8th Grade
18 questions
Kids Christmas Trivia
Quiz
•
KG - 5th Grade
Discover more resources for Mathematics
10 questions
Identify Iconic Christmas Movie Scenes
Interactive video
•
6th - 10th Grade
21 questions
Convert Fractions, Decimals, and Percents
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Exponents
Quiz
•
6th Grade
20 questions
One step Equations
Quiz
•
6th Grade
24 questions
Evaluate and Simplify Algebraic Expressions
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Percents
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Ratios/Rates and Unit Rates
Quiz
•
6th Grade
10 questions
Guess the Christmas Movie by the Scene Challenge
Interactive video
•
6th - 10th Grade
