Proportions and Unit Rates
Quiz
•
Mathematics
•
6th - 7th Grade
•
Practice Problem
•
Hard
+29
Standards-aligned
Barbara White
FREE Resource
Enhance your content in a minute
101 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
There are 56 cookies and 14 cupcakes leftover at a bake sale. What is the ratio of cupcakes to cookies?
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
The ratio of dogs to cats at a pet store is 2 to 3. Which of these shows the possible numbers of dogs and cats in the pet store?
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
Find the unit rate of $97.50 for 15 pizzas.
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Solve the proportion.
Tags
CCSS.7.RP.A.2B
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
There were 5 ice cream cones for every 3 brownies sold at the ice cream shop. If there were 24 brownies sold, how many ice cream cones were sold?
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 1 pt
Ella has 5 balloons. Taylor has 7 balloons. Write the ratio of Ella's balloons to Taylor's balloons.
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 1 pt
Patrick has 2 black, 3 red, and 5 white toy cars. What is the ratio of red toy cars to all the toy cars?
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
Create a free account and access millions of resources
Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports

Continue with Google

Continue with Email

Continue with Classlink

Continue with Clever
or continue with

Microsoft
%20(1).png)
Apple
Others
Already have an account?
Similar Resources on Wayground
100 questions
Times tables
Quiz
•
3rd - 9th Grade
100 questions
The Gauntlet, Integer Addition 100Qs
Quiz
•
6th - 8th Grade
100 questions
乘法表
Quiz
•
2nd - 6th Grade
100 questions
Canrannau Gwrthdro (di-gyfrifiannell)
Quiz
•
6th - 8th Grade
100 questions
rasio
Quiz
•
6th Grade
100 questions
Latihan Lomba KSN Matematika
Quiz
•
4th - 6th Grade
100 questions
ôn tập toán 7
Quiz
•
1st Grade - University
100 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
6th Grade
Popular Resources on Wayground
5 questions
This is not a...winter edition (Drawing game)
Quiz
•
1st - 5th Grade
15 questions
4:3 Model Multiplication of Decimals by Whole Numbers
Quiz
•
5th Grade
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
10 questions
The Best Christmas Pageant Ever Chapters 1 & 2
Quiz
•
4th Grade
12 questions
Unit 4 Review Day
Quiz
•
3rd Grade
10 questions
Identify Iconic Christmas Movie Scenes
Interactive video
•
6th - 10th Grade
20 questions
Christmas Trivia
Quiz
•
6th - 8th Grade
18 questions
Kids Christmas Trivia
Quiz
•
KG - 5th Grade
Discover more resources for Mathematics
10 questions
Identify Iconic Christmas Movie Scenes
Interactive video
•
6th - 10th Grade
21 questions
Convert Fractions, Decimals, and Percents
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Exponents
Quiz
•
6th Grade
20 questions
One step Equations
Quiz
•
6th Grade
15 questions
Christmas Movie Trivia
Quiz
•
7th Grade
24 questions
Evaluate and Simplify Algebraic Expressions
Quiz
•
6th Grade
20 questions
One-Step Inequalities
Quiz
•
7th Grade
20 questions
Percents
Quiz
•
6th Grade
