Connecting Proportional Relationships and the Equation of a Straight Line

Connecting Proportional Relationships and the Equation of a Straight Line

6th - 7th Grade

22 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Proportional Relationships Review

Proportional Relationships Review

6th - 8th Grade

18 Qs

Proportional Tables and Graphs

Proportional Tables and Graphs

7th Grade

20 Qs

Unit Rate and Constant of Proportionality 2

Unit Rate and Constant of Proportionality 2

6th - 7th Grade

20 Qs

Quiz TEK 7.4A

Quiz TEK 7.4A

7th Grade

20 Qs

Proportionality, constant of proportionality

Proportionality, constant of proportionality

6th - 8th Grade

19 Qs

Proportional Tables,Graphs, & Equations

Proportional Tables,Graphs, & Equations

6th - 7th Grade

20 Qs

7th Grade

7th Grade

7th Grade

20 Qs

Constant of Proportionality

Constant of Proportionality

7th Grade

20 Qs

Connecting Proportional Relationships and the Equation of a Straight Line

Connecting Proportional Relationships and the Equation of a Straight Line

Assessment

Quiz

Mathematics

6th - 7th Grade

Hard

Created by

Barbara White

FREE Resource

22 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Media Image
Write an equation for this relationship.
y=1/5x
y=1/2x
y=2x
y=5x

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Media Image
Write an equation for this relationship.
y=1/5x
y=1/2x
y=2x
y=5x

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Media Image
Which line shows a proportional relationship between x and y?
Line L
Line M

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Media Image
Which statement best describes the relationship between x and y in the table?
Proportional
Not Proportional

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 12 pts

Media Image
Which graph is non-proportional?
A
B
C
D

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

Media Image
Which graph is non-proportional?
A
B
C
D

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

The cost of 4 pounds of grapes is $24.36. What is the constant of proportionality that relates cost in dollars, y, to the number of pounds of grapes, x?
6.09
20.36
8.12
28.36

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?