Ratios Unit Rate with Fractions

Ratios Unit Rate with Fractions

7th Grade

12 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Ratio and direct proportion

Ratio and direct proportion

7th Grade

15 Qs

Illustrative Math Grade 7 Unit 2 Lessons 1-6

Illustrative Math Grade 7 Unit 2 Lessons 1-6

7th Grade

17 Qs

Ratios With Fractions

Ratios With Fractions

7th Grade

12 Qs

Ratios and Unit Rates with Fractions

Ratios and Unit Rates with Fractions

7th Grade

12 Qs

Adding and Subtracting Decimals

Adding and Subtracting Decimals

5th Grade - University

13 Qs

Percents & the Distributive Property

Percents & the Distributive Property

6th - 8th Grade

10 Qs

LONG DIVISION TEST

LONG DIVISION TEST

4th - 9th Grade

10 Qs

Ratios, Rates, and Proportions

Ratios, Rates, and Proportions

7th Grade - University

15 Qs

Ratios Unit Rate with Fractions

Ratios Unit Rate with Fractions

Assessment

Quiz

Mathematics

7th Grade

Hard

Created by

Barbara White

FREE Resource

12 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

In a bouquet of flowers, there are 6 daises and 11 roses. Write the ratio of daises to roses in 3 ways.
11 to 6, 11: 6, 6∕11
6 to 11, 6 : 11, 6∕11
6 to 11, 11: 6, 11∕6
11 to 6, 6 : 11, 6∕11

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

A jug of juice has 5 cups of pineapple juice and 2 cups of orange juice. Write the ratio of number of cups of pineapple juice to the total number of cups of juice 3 ways.
5 to 7, 5 : 7, 5 ∕ 7
5 to 7, 5 : 7, 7 ∕ 5
2 to 7, 2 : 7, 7 ∕ 2
5 to 2, 5 : 2, 5 ∕ 2

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

Write the ratio as a fraction in simplest form.
16 feet to 6 yards
 9 ∕ 8 feet
 8 ∕ 3 yards
 8 ∕ 9 feet
 3 ∕ 8 yards

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

A package of 3 pairs of insulated gloves cost $16.17. What is the unit price of the pairs of gloves?
$ 48.51
none of these answers
0.18 cents
$ 5. 39

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

The ski team needs new uniforms. The students plan to sell plush toy eagles for $5 each. The students find 3 companies on- line that sell stuffed mascots. Company A sells 18 eagles for $49.32. Company B sells 16 eagles for $43.36. Company C charges $41.55 for 15 eagles. Which company has the best buy? 
$ 2.74
$ 2.71
$ 2.77
all are good the better buy

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

Population density is the number of people per unit of area. The population density of a certain region is 65 people per square kilometer. If the region covers 23 square kilometers, what is the population of the region?
0.35
1,495
2.83
none of these answers are correct

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

A recipe includes 8 cups of flour and 2 ∕ 3 cup of shortening. Write the ratio of the amount of flour to the amount of shortening as a fraction in simplest form.
 1 ∕ 12
 2 ∕ 24
12
24 ∕ 2

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?