Rates with Fractions

Rates with Fractions

7th Grade

20 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Unit Rates

Unit Rates

7th Grade

20 Qs

Fractional Unit Rates

Fractional Unit Rates

7th Grade

21 Qs

Rates and Unit Rates

Rates and Unit Rates

6th - 9th Grade

15 Qs

unit rates and proportions

unit rates and proportions

7th - 8th Grade

18 Qs

Unit Rate Review

Unit Rate Review

6th - 7th Grade

15 Qs

Unit Rates Review

Unit Rates Review

7th Grade

15 Qs

Proportional Relationships

Proportional Relationships

7th - 8th Grade

20 Qs

Comparing Unit Rates (Better Buy)

Comparing Unit Rates (Better Buy)

7th Grade

20 Qs

Rates with Fractions

Rates with Fractions

Assessment

Quiz

Mathematics

7th Grade

Hard

Created by

Barbara White

FREE Resource

20 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

It takes a turtle 3 ¼ hours to walk 1 ½ miles. How many hours does it take to walk one mile?

6/13 hours

39/8 hours

13/6 hours

8/39 hours

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

A recipe calls for 2/3 cup white sugar for every ¾ cup brown sugar. If I want to use 1 cup of white sugar, how much brown sugar should I use?

9/8 cups

1/2 cups

8/9 cups

2 cups

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Lauren bikes 4/3 miles in 1/10 hour. How long does it take her to bike one mile?

15/2 hours

2/15 hours

40/3 hours

3/40 hours

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Joe can run 3 2/5 miles in 7/8 of an hour. What is his speed in miles per hour?
3  9/13 mph
119/40 mph
3  31/35 mph
35/136 mph 

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

What is a unit rate?
Two unlike things compared to each otehr 
How often something occurs 
A rate expressed as something per two
A rate expressed as something per one

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Will spent $3.75 for 3 pounds of granola. What is his unit rate in dollars per pound?
$1.25 per pound
$1 per pound
$2 per pound
$1.50 per pound

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Paige mows 1/6 of an acre in 1/4 hour. How many acres does Paige mow per hour? 
6/4
2/3
2
3

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?