Unit Rates With Fractions
Quiz
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Practice Problem
•
Hard
+1
Standards-aligned
Barbara White
Used 1+ times
FREE Resource
Enhance your content in a minute
20 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
It takes a turtle 3 ¼ hours to walk 1 ½ miles. How many hours does it take to walk one mile?
6/13 hours
39/8 hours
13/6 hours
8/39 hours
Tags
CCSS.7.RP.A.1
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
A recipe calls for 2/3 cup white sugar for every ¾ cup brown sugar. If I want to use 1 cup of white sugar, how much brown sugar should I use?
9/8 cups
1/2 cups
8/9 cups
2 cups
Tags
CCSS.7.RP.A.3
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
Lauren bikes 4/3 miles in 1/10 hour. How long does it take her to bike one mile?
15/2 hours
2/15 hours
40/3 hours
3/40 hours
Tags
CCSS.7.RP.A.1
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
Joe can run 3 2/5 miles in 7/8 of an hour. What is his speed in miles per hour?
Tags
CCSS.7.RP.A.1
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
What is a unit rate?
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
Will spent $3.75 for 3 pounds of granola. What is his unit rate in dollars per pound?
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
Paige mows 1/6 of an acre in 1/4 hour. How many acres does Paige mow per hour?
Tags
CCSS.7.RP.A.1
Create a free account and access millions of resources
Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports

Continue with Google

Continue with Email

Continue with Classlink

Continue with Clever
or continue with

Microsoft
%20(1).png)
Apple
Others
Already have an account?
Similar Resources on Wayground
20 questions
Sumatif Tengah Semester Genap
Quiz
•
7th Grade - University
18 questions
Funkciju pētīšana
Quiz
•
7th Grade
20 questions
Class 7 Online Quiz 2
Quiz
•
7th Grade
20 questions
Conversion Metric to Metric
Quiz
•
7th Grade - University
16 questions
Multiplying Fractions
Quiz
•
7th - 8th Grade
15 questions
JH1 Mathematics Review 220724
Quiz
•
7th Grade
20 questions
Rapporti e proporzioni
Quiz
•
7th - 8th Grade
20 questions
Addition Decimals 1
Quiz
•
7th - 10th Grade
Popular Resources on Wayground
5 questions
This is not a...winter edition (Drawing game)
Quiz
•
1st - 5th Grade
15 questions
4:3 Model Multiplication of Decimals by Whole Numbers
Quiz
•
5th Grade
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
10 questions
The Best Christmas Pageant Ever Chapters 1 & 2
Quiz
•
4th Grade
12 questions
Unit 4 Review Day
Quiz
•
3rd Grade
10 questions
Identify Iconic Christmas Movie Scenes
Interactive video
•
6th - 10th Grade
20 questions
Christmas Trivia
Quiz
•
6th - 8th Grade
18 questions
Kids Christmas Trivia
Quiz
•
KG - 5th Grade
Discover more resources for Mathematics
10 questions
Identify Iconic Christmas Movie Scenes
Interactive video
•
6th - 10th Grade
15 questions
Christmas Movie Trivia
Quiz
•
7th Grade
20 questions
One-Step Inequalities
Quiz
•
7th Grade
10 questions
Guess the Christmas Movie by the Scene Challenge
Interactive video
•
6th - 10th Grade
18 questions
Solve Integer Problems and Concepts
Quiz
•
7th Grade
20 questions
Solving One-Step Equations
Quiz
•
6th - 9th Grade
20 questions
Adding and Subtracting integers
Quiz
•
7th Grade
20 questions
Proportional Relationships in Tables, Graphs, and Equations
Quiz
•
7th Grade
