Representing Equations in a Story Problem

Quiz
•
Mathematics
•
9th Grade
•
Hard
+3
Standards-aligned
Barbara White
FREE Resource
10 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
What story could this equation represent?
7x + 2 = 30
Buying pet turtles for $7 each plus two cans of turtle food cost $30.
Seven one-dollar bills and two dollars in quarters equals thirty dollars.
Two yoyos plus seven frisbees is thirty cents.
Buying seven calculators plus a $2 bundle of pencils is $30.
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
A plumber charges $50 to make a house call plus $40 for each hour he works. What are the pieces of this story?
Beginning = $40 per hour
Middle = total cost
End = $50 for the house call
Beginning = total cost
Middle = $50 for the house call
End = $40 per hour
Beginning = $50 for the house call
Middle = total cost
End = $40 per hour
Beginning = $50 for the house call
Middle = $40 per hour
End = Total cost
Tags
CCSS.HSF.LE.B.5
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
A plumber charges $50 to make a house call plus $40 for each hour he works. How much would it cost you if he worked for 6 hours?
$540
$340
$12,000
$290
The correct answer isn't listed here
Tags
CCSS.8.F.B.4
CCSS.HSF.LE.A.2
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
A plumber charges $50 to make a house call plus $40 for each hour he works. He gives you a bill for $170. How many hours did he work?
More than 10
5
3
1
The correct answer isn't listed here
Tags
CCSS.7.EE.B.4A
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
If chocolate chip cookies cost $3.00 per cookie plus $2 for boxing them up in a decorated box, which of the following is the right equation for calculating total price?
y = 2x + 3
y = 3x + 2
y = 3x + 2x
x = 2y + 3
Tags
CCSS.6.EE.C.9
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
If chocolate chip cookies cost $3.00 per cookie plus $2 for boxing them up in a decorated box, how much would 20 of these amazing cookies cost?
$23
$25
$43
$62
The correct answer isn't listed here
Tags
CCSS.7.EE.B.4A
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
If chocolate chip cookies cost $3.00 per cookie plus $2 for boxing them up in a decorated box, how much would 14 of these amazing cookies cost?
$19
$28
$31
$42
The correct answer isn't listed here
Tags
CCSS.7.EE.B.4A
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
14 questions
Writing Equations for Linear Word Problems

Quiz
•
8th - 10th Grade
10 questions
Determine Functions and Linear Functions

Quiz
•
9th Grade - University
15 questions
Writing Slope-Intercept Form Equation from Situations

Quiz
•
7th - 10th Grade
10 questions
Mastering Linear Functions: Slope and Intercept Insights

Quiz
•
8th Grade - University
15 questions
Mark up and discounts

Quiz
•
7th - 10th Grade
14 questions
Percent Concept

Quiz
•
7th Grade - University
10 questions
Create Equations & Interpret Slopes in Real-Life Scenarios

Quiz
•
8th Grade - University
10 questions
Slope and Y-Intercept Applications

Quiz
•
9th Grade - University
Popular Resources on Wayground
55 questions
CHS Student Handbook 25-26

Quiz
•
9th Grade
10 questions
Afterschool Activities & Sports

Quiz
•
6th - 8th Grade
15 questions
PRIDE

Quiz
•
6th - 8th Grade
15 questions
Cool Tool:Chromebook

Quiz
•
6th - 8th Grade
10 questions
Lab Safety Procedures and Guidelines

Interactive video
•
6th - 10th Grade
10 questions
Nouns, nouns, nouns

Quiz
•
3rd Grade
20 questions
Bullying

Quiz
•
7th Grade
18 questions
7SS - 30a - Budgeting

Quiz
•
6th - 8th Grade
Discover more resources for Mathematics
14 questions
Points, Lines, Planes

Quiz
•
9th Grade
20 questions
Order of Operations

Quiz
•
9th Grade
19 questions
Order of Operations

Quiz
•
9th Grade
10 questions
Segment Addition Postulate Introduction

Quiz
•
9th - 10th Grade
20 questions
Algebra 1 Review

Quiz
•
9th Grade
20 questions
Combining Like Terms

Quiz
•
9th Grade
15 questions
Two Step Equations

Quiz
•
9th Grade
20 questions
Points, Lines & Planes

Quiz
•
9th - 11th Grade