Linear Equation Word Problems

Quiz
•
Mathematics
•
7th - 8th Grade
•
Hard
Standards-aligned
Barbara White
FREE Resource
5 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Faith was working admissions to the basketball game is $5 for students (x) and $7 for adults (y). If the faith made $500 dollars at the game on ticket sales, write an equation that represents this scenario.
7x+5y=500
y=7x+500
5x+7y=500
y=500x+7
Tags
CCSS.HSA.CED.A.3
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Dalyn is selling girl scout cookies. She sold 7 boxes of thin mints (x) and 12 boxes of tagalongs (y). If she made $82 selling cookies, write an equation that represents the scenario.
7x+12y=82
12x+7y=82
7x+82y=7
y=7x+82
Tags
CCSS.HSA.CED.A.3
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Jackson sells 15 apples(x) and 20 oranges(y) and made $75. If oranges cost $1.50 per orange, how much did each apple cost?
$2.63
$2
$1.50
$3
Tags
CCSS.7.EE.B.4A
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Jamari made jam and has 8oz jars (x) and 10oz jars (y). He made 72 oz of jam. Write an equation to represent this scenario.
10x+8y=72
8x+10y=72
72x+8y=10
8x+72y=10
Tags
CCSS.HSA.CED.A.3
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Madison streams netflix (x) for $10.99 a month and spotify (y) for $5.99 a month. If she spent $96.88 total and had netflix for 5 months, how many months did she have spotify?
4 months
7 months
6 months
2 months
Tags
CCSS.7.EE.B.4A
Similar Resources on Wayground
5 questions
Standard Form from Word Problems

Quiz
•
7th - 8th Grade
8 questions
Two Step Equations Word Problems

Quiz
•
7th - 8th Grade
5 questions
Graphing Standard Form Word Problems

Quiz
•
7th - 8th Grade
5 questions
Standard Form from Word Problems

Quiz
•
7th - 8th Grade
5 questions
Standard Form Linear Equations Word Problems

Quiz
•
7th - 8th Grade
5 questions
Standard Form System of Equations Word Problems

Quiz
•
7th - 8th Grade
5 questions
Standard Form Word Problem

Quiz
•
7th - 8th Grade
5 questions
Standard Form Equations Word Problem System

Quiz
•
7th - 8th Grade
Popular Resources on Wayground
55 questions
CHS Student Handbook 25-26

Quiz
•
9th Grade
18 questions
Writing Launch Day 1

Lesson
•
3rd Grade
10 questions
Chaffey

Quiz
•
9th - 12th Grade
15 questions
PRIDE

Quiz
•
6th - 8th Grade
40 questions
Algebra Review Topics

Quiz
•
9th - 12th Grade
22 questions
6-8 Digital Citizenship Review

Quiz
•
6th - 8th Grade
10 questions
Nouns, nouns, nouns

Quiz
•
3rd Grade
10 questions
Lab Safety Procedures and Guidelines

Interactive video
•
6th - 10th Grade
Discover more resources for Mathematics
15 questions
Adding Integers Review

Quiz
•
7th Grade
20 questions
Real Number System

Quiz
•
8th Grade
20 questions
Additive Inverse and Absolute Value

Quiz
•
7th Grade
34 questions
Math Review

Quiz
•
6th - 8th Grade
32 questions
Rate of Change Review

Quiz
•
8th Grade
15 questions
Operations with integers

Quiz
•
6th - 7th Grade
20 questions
Adding Integers

Quiz
•
7th Grade
10 questions
Solving Equations

Quiz
•
8th Grade