Solving Two-Step Word Problems

Solving Two-Step Word Problems

7th Grade

10 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Two Steps Word Problems Equations

Two Steps Word Problems Equations

7th Grade

10 Qs

Two Step Equations Word Problems

Two Step Equations Word Problems

7th Grade

10 Qs

Two Step Writing Equation Word Problems

Two Step Writing Equation Word Problems

7th Grade

10 Qs

Middle School Two Step Equations

Middle School Two Step Equations

7th Grade

10 Qs

Solving 2 Step Equations

Solving 2 Step Equations

7th Grade

10 Qs

Solving Two Step Equations and Word Problems

Solving Two Step Equations and Word Problems

7th Grade

15 Qs

Simple Two-Step Equation Word Problem

Simple Two-Step Equation Word Problem

7th Grade

15 Qs

Solving Two-Step Equations

Solving Two-Step Equations

7th Grade

15 Qs

Solving Two-Step Word Problems

Solving Two-Step Word Problems

Assessment

Quiz

Mathematics

7th Grade

Medium

Created by

Barbara White

Used 2+ times

FREE Resource

10 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

331 students went on a field trip. Six buses were filled and 7 students traveled in cars. How many students were in each bus? Write an equation that matches this situation.
331=7x+6
331=13x
331=6x+7
331-7=6x

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

331 students went on a field trip. Six buses were filled and 7 students traveled in cars. The equation from the last problem was: 6x+7=331. How many students were in each bus?
54
45
56
65

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

45 sec • 1 pt

WRITE AN EQUATION

Aliyah had $24 to spend on seven pencils. After buying them she had $10. How much did each pencil cost?

24-10=7x

24+7x=10

10+7x=24

10+x=14

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Scott works on cars. He charges $35 for each car plus $7 per hour. Write an equation that represents this scenario if Kylie's car bill was $63.
7x + 35 = 63
7x = 63
7x - 35 = 63
35x + 7 = 63

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Penelope is going to the carnival to ride the rides. It costs $20 to get into the carnival and ride tickets are $0.50 each. Write an equation that represents this scenario if she spends $35 in all.
.50x + 20 = 35
.50x = 35
.50 + 20x = 35 
.50x - 20 = 35

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

The steps in solving 5b - 6 = 24 are: 
Add 6 to both sides and divide both sides by 5
Add 6 to both sides and multiply both sides by 5
Subtract 6 from both sides then multiply both sides by 5
Subtract 6 from both sides then divide both sides by 5

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Which equation would describe "two times a number plus five equals 15"?
x + 5 = 15
2x + 5=15
x + 2(5) = 15
2(x + 5) = 15

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?