Ratio Tables Unit Rate

Ratio Tables Unit Rate

6th Grade

30 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Module 6 Review

Module 6 Review

6th Grade

25 Qs

CDMS 6th Grade Week 1- NC.6.RP.1-4

CDMS 6th Grade Week 1- NC.6.RP.1-4

6th - 7th Grade

25 Qs

Ratios/Rates/Unit Rates

Ratios/Rates/Unit Rates

6th - 7th Grade

26 Qs

Review Ratios

Review Ratios

6th Grade

25 Qs

Rates and Ratios

Rates and Ratios

6th Grade

25 Qs

Ratios, Rates & Proportions Test Review

Ratios, Rates & Proportions Test Review

6th Grade

26 Qs

Ratio/Rates/Percents!

Ratio/Rates/Percents!

6th Grade

27 Qs

Unit Rates and Equivalent Ratios

Unit Rates and Equivalent Ratios

6th - 10th Grade

25 Qs

Ratio Tables Unit Rate

Ratio Tables Unit Rate

Assessment

Quiz

Mathematics

6th Grade

Hard

CCSS
6.RP.A.1, 6.RP.A.3A, 6.RP.A.3B

+4

Standards-aligned

Created by

Barbara White

FREE Resource

30 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

What mathematical operation do ratios involve?
addition
subtraction
multiplication
division

Tags

CCSS.6.RP.A.3A

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

When are ratios useful? Choose the best answer.
When you want to subtract a number by another.
When you want to multiply one number by another.
When you want to compare a part to a whole.
When you want to figure out the probability of a number.

Tags

CCSS.6.RP.A.3A

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Which of the following expresses a ratio?
2/3
two-thirds
0.667
2.3

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Which ratio is equivalent to 3/4?
4/3
3.4
0.75
6/8

Tags

CCSS.6.RP.A.3A

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Find the unit rate per ounce of a bag of Fritos that costs $2.29 for 9 ounces.
$0.25
$20.61
$1.00
$2.29

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

If there are 20 apples in the fridge and 9 on the table, what is the ratio of apples in the fridge to apples on the table?
9/20
20/9
9.20
20.9

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

If there are 24 peaches on a tree and 4 on the ground, what is the ratio of peaches on the ground to peaches on the tree?
24.4
4.24
24/4
4/24

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?