Piecewise Functions Word Problems

Piecewise Functions Word Problems

9th - 12th Grade

10 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

ATS MATHS Y9 M2

ATS MATHS Y9 M2

9th Grade

12 Qs

Quiz # 13 Topic 10 and 11

Quiz # 13 Topic 10 and 11

9th Grade

10 Qs

Friday Review Quiz - PAT questions Roots Powers Rational #s

Friday Review Quiz - PAT questions Roots Powers Rational #s

9th Grade

14 Qs

Quiz Day 4 Topic 3

Quiz Day 4 Topic 3

9th Grade

10 Qs

Arithmetic Progression

Arithmetic Progression

10th Grade

15 Qs

power

power

9th Grade

10 Qs

LINES AND ANGLES

LINES AND ANGLES

9th Grade

14 Qs

PLAYING WITH NUMBERS

PLAYING WITH NUMBERS

KG - University

10 Qs

Piecewise Functions Word Problems

Piecewise Functions Word Problems

Assessment

Quiz

Mathematics

9th - 12th Grade

Practice Problem

Easy

CCSS
HSF.LE.B.5

Standards-aligned

Created by

Barbara White

Used 4+ times

FREE Resource

AI

Enhance your content in a minute

Add similar questions
Adjust reading levels
Convert to real-world scenario
Translate activity
More...

10 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Media Image

A house painter charges $12 per hour for the first 40 hours he works, $18 for the ten hours after that, and $24 for all hours after that.


How much does he earn for a 52 hour week?

$520

$708

$840

He works for free!

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Media Image

A house painter charges $12 per hour for the first 40 hours he works, $18 for the ten hours after that, and $24 for all hours after that.


How much does he earn for a 70 hour week?

$1020

$1140

$840

He works for free!

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Media Image

How much does it cost to rent the Karaoke machine for 3 days?

$50
$100
$150
$175

Tags

CCSS.HSF.LE.B.5

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Media Image

If you have $75, how many days can you rent the Karaoke machine?

0 days
1 day
2 days
3 days

Tags

CCSS.HSF.LE.B.5

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Media Image

How much does it cost to make 300 photocopies?

$24.00
$20.00
$40.00
$300.00

Tags

CCSS.HSF.LE.B.5

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Media Image

Does it cost to more to make 500 or 550 photocopies?

500 photocopies cost more

550 photocopies cost more

It costs the same

$35.00

Tags

CCSS.HSF.LE.B.5

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Media Image

$12.75
$35
$45
$27.75

Create a free account and access millions of resources

Create resources

Host any resource

Get auto-graded reports

Google

Continue with Google

Email

Continue with Email

Classlink

Continue with Classlink

Clever

Continue with Clever

or continue with

Microsoft

Microsoft

Apple

Apple

Others

Others

Already have an account?