Graphing Unit Rates

Graphing Unit Rates

8th Grade

12 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Rate of Change & Slope

Rate of Change & Slope

8th Grade

14 Qs

Ratios and Unit Rates

Ratios and Unit Rates

6th - 8th Grade

13 Qs

Unit Rate

Unit Rate

6th - 8th Grade

10 Qs

Rates

Rates

8th - 12th Grade

12 Qs

Graphing Unit Rate

Graphing Unit Rate

8th Grade

12 Qs

Graphing Rates and Unit Rate

Graphing Rates and Unit Rate

8th Grade

12 Qs

Interpreting Unit Rate on a Graph

Interpreting Unit Rate on a Graph

8th Grade

15 Qs

Slope and Unit Rate - Georgia Milestone Review

Slope and Unit Rate - Georgia Milestone Review

8th Grade

10 Qs

Graphing Unit Rates

Graphing Unit Rates

Assessment

Quiz

Mathematics

8th Grade

Hard

CCSS
7.RP.A.2D

Standards-aligned

Created by

Barbara White

FREE Resource

12 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

Media Image

Using the graph, find the unit rate.

$1.50 per pound

$4.00 per pound

$6.00 per pound

$12.00 per pound

Tags

CCSS.7.RP.A.2D

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

Media Image

Using the graph, find the unit rate.

12 passengers per bus

24 passengers per bus

36 passengers per bus

48 passengers per bus

Tags

CCSS.7.RP.A.2D

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

Media Image

Using the graph, find the unit rate.

15 students per classroom

30 students per classroom

45 students per classroom

60 students per classroom

Tags

CCSS.7.RP.A.2D

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

Media Image

Using the graph, find the unit rate.

21 sit-ups per minute

42 sit-ups per minute

63 sit-ups per minute

84 sit-ups per minute

Tags

CCSS.7.RP.A.2D

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

Media Image

Using the graph, find the unit rate.

8 crayons per box

12 crayons per box

20 crayons per box

24 crayons per box

Tags

CCSS.7.RP.A.2D

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

Media Image

Using the graph, find the unit rate.

42.5 calories per apple

51 calories per apple

59.5 calories per apple

68 calories per apple

Tags

CCSS.7.RP.A.2D

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

Media Image

Using the graph, find the unit rate.

5 Pens per pack

10 Pens per pack

15 Pens per pack

20 Pens per pack

Tags

CCSS.7.RP.A.2D

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?