Graphing Unit Rates
Quiz
•
Mathematics
•
8th Grade
•
Practice Problem
•
Hard
+8
Standards-aligned
Barbara White
FREE Resource
Enhance your content in a minute
25 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What is the unit rate?
8 pounds for $2.00
$0.50
$0.25
$0.10
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Heart rate is measured in beats per minute (bpm).
What is the unit rate?
100 bpm
75 bpm
2 minutes 150 heart beats.
20 bpm
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Miles per gallon =mpg
What is the unit rate?
15 mpg
20 mpg
30 mpg
150 miles per 5 gallons
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Careful! The question is asking for MINUTES per MILE.
What is the unit rate?
5 minutes per mile
7.5 minutes per mile
30 minutes per 4 miles
2 miles in 15 minutes
Tags
CCSS.7.RP.A.1
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What is the unit rate?
5 cups of flour per 2 dozen.
5 cups of flour per dozen.
2.5 cups of flour per dozen.
1.5 cups of flour per dozen.
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What is the unit rate?
$0.25 per hour.
$5.00 per hour.
$7.50 per hour.
$37.50 for 5 hours.
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What is the unit rate mph?
100 miles per hour.
225 miles per hour.
350 miles per hour.
450 miles per hour
Tags
CCSS.7.RP.A.2D
Create a free account and access millions of resources
Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports

Continue with Google

Continue with Email

Continue with Classlink

Continue with Clever
or continue with

Microsoft
%20(1).png)
Apple
Others
Already have an account?
Similar Resources on Wayground
20 questions
Vocabulary Quiz 2
Quiz
•
6th - 8th Grade
20 questions
Decimals, Percentage, Ratio and Patterns
Quiz
•
6th - 8th Grade
20 questions
pretes
Quiz
•
6th - 8th Grade
20 questions
math 8
Quiz
•
8th Grade
20 questions
Topic 6 Represent and Interpret Data
Quiz
•
3rd Grade - University
20 questions
Scatter Plots
Quiz
•
8th - 9th Grade
20 questions
Matematik Pengguna
Quiz
•
3rd - 8th Grade
20 questions
PHYTAGORAS
Quiz
•
8th Grade
Popular Resources on Wayground
5 questions
This is not a...winter edition (Drawing game)
Quiz
•
1st - 5th Grade
15 questions
4:3 Model Multiplication of Decimals by Whole Numbers
Quiz
•
5th Grade
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
10 questions
The Best Christmas Pageant Ever Chapters 1 & 2
Quiz
•
4th Grade
12 questions
Unit 4 Review Day
Quiz
•
3rd Grade
10 questions
Identify Iconic Christmas Movie Scenes
Interactive video
•
6th - 10th Grade
20 questions
Christmas Trivia
Quiz
•
6th - 8th Grade
18 questions
Kids Christmas Trivia
Quiz
•
KG - 5th Grade
Discover more resources for Mathematics
10 questions
Identify Iconic Christmas Movie Scenes
Interactive video
•
6th - 10th Grade
15 questions
Solving Equations with Variables on Both Sides Review
Quiz
•
8th Grade
15 questions
scatter plots and trend lines
Quiz
•
8th Grade
20 questions
Solving Systems of Equations by Graphing
Quiz
•
8th Grade
20 questions
Slope from a Graph
Quiz
•
8th Grade
20 questions
Scatter Plots and Line of Best Fit
Quiz
•
8th Grade
20 questions
Function or Not?
Quiz
•
8th Grade
9 questions
8th U4L8 Quiz Review Game
Quiz
•
8th Grade
