Graphing Unit Rates

Graphing Unit Rates

8th Grade

25 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Real Life Graphs

Real Life Graphs

8th Grade

20 Qs

Math 8 Review

Math 8 Review

8th Grade

20 Qs

Kuiz Mini Maths (2F & 2N)

Kuiz Mini Maths (2F & 2N)

7th - 9th Grade

20 Qs

Probability quiz - 7THA

Probability quiz - 7THA

7th - 9th Grade

20 Qs

REGULER MTK SMP - Sesi 1.5

REGULER MTK SMP - Sesi 1.5

6th - 8th Grade

20 Qs

MSCBAGEVALIGR5

MSCBAGEVALIGR5

5th Grade - University

20 Qs

Quadratic equations review game

Quadratic equations review game

8th Grade

20 Qs

Analyzing Circle Graphs

Analyzing Circle Graphs

8th Grade - University

20 Qs

Graphing Unit Rates

Graphing Unit Rates

Assessment

Quiz

Mathematics

8th Grade

Practice Problem

Hard

CCSS
8.F.B.4, 6.RP.A.1, 8.EE.B.5

+8

Standards-aligned

Created by

Barbara White

FREE Resource

AI

Enhance your content in a minute

Add similar questions
Adjust reading levels
Convert to real-world scenario
Translate activity
More...

25 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Media Image

What is the unit rate?

8 pounds for $2.00

$0.50

$0.25

$0.10

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Media Image

Heart rate is measured in beats per minute (bpm).

What is the unit rate?

100 bpm

75 bpm

2 minutes 150 heart beats.

20 bpm

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Media Image

Miles per gallon =mpg

What is the unit rate?

15 mpg

20 mpg

30 mpg

150 miles per 5 gallons

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Media Image

Careful! The question is asking for MINUTES per MILE.

What is the unit rate?

5 minutes per mile

7.5 minutes per mile

30 minutes per 4 miles

2 miles in 15 minutes

Tags

CCSS.7.RP.A.1

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Media Image

What is the unit rate?

5 cups of flour per 2 dozen.

5 cups of flour per dozen.

2.5 cups of flour per dozen.

1.5 cups of flour per dozen.

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Media Image

What is the unit rate?

$0.25 per hour.

$5.00 per hour.

$7.50 per hour.

$37.50 for 5 hours.

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Media Image

What is the unit rate mph?

100 miles per hour.

225 miles per hour.

350 miles per hour.

450 miles per hour

Tags

CCSS.7.RP.A.2D

Create a free account and access millions of resources

Create resources

Host any resource

Get auto-graded reports

Google

Continue with Google

Email

Continue with Email

Classlink

Continue with Classlink

Clever

Continue with Clever

or continue with

Microsoft

Microsoft

Apple

Apple

Others

Others

Already have an account?