Unit 7 Quizizz Review

Quiz
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Easy
+7
Standards-aligned
Used 1+ times
FREE Resource
30 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 7 pts
Elijah earns $230 for 8 hours of work. What is the unit rate (in dollars per hour)?
$25.50 per hour
$12.50 per hour
$1,840 per hour
$28.75 per hour
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 7 pts
What is the ratio of hearts to flashes?
4/5
5/9
4/9
5/4
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 7 pts
Use the ratio table to determine how many pencils there will be in 8 boxes.
20 pencils
24 pencils
96 pencils
48 pencils
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 7 pts
You spend $40 on 5 pounds of concrete. How much would would it cost for 7 pounds of concrete?
$56
$50
$35
$42
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 6 pts
Tags
CCSS.6.RP.A.3A
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 7 pts
If there are 5 boys to 7 girls, how many girls would there be if the number of boys increased to 20?
35 girls
28 girls
24 girls
30 girls
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
Tags
CCSS.7.RP.A.3
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
26 questions
Ratios!

Quiz
•
5th - 6th Grade
25 questions
CDMS 6th Grade Week 1- NC.6.RP.1-4

Quiz
•
6th - 7th Grade
26 questions
Rates , Ratios and Equations

Quiz
•
7th Grade
25 questions
ratios, rates and unit rates

Quiz
•
6th Grade
25 questions
Ratio

Quiz
•
6th Grade
25 questions
Ratios and Proportions

Quiz
•
7th Grade
26 questions
Ratios, Rates & Proportions Test Review

Quiz
•
6th Grade
25 questions
Ratios and Proportions

Quiz
•
7th Grade
Popular Resources on Wayground
18 questions
Writing Launch Day 1

Lesson
•
3rd Grade
11 questions
Hallway & Bathroom Expectations

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
40 questions
Algebra Review Topics

Quiz
•
9th - 12th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
10 questions
Lab Safety Procedures and Guidelines

Interactive video
•
6th - 10th Grade
19 questions
Handbook Overview

Lesson
•
9th - 12th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade