Think Up 12
Quiz
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Practice Problem
•
Medium
Standards-aligned
Summer Moring
Used 1+ times
FREE Resource
Enhance your content in a minute
9 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Yelena writes a 1,500 word essay about the American Revolutionary War. She writes an average of 350 words each day she works on the essay. What is a reasonable conclusion based on the given information?
It takes Yelena over 5 days to write the essay.
Yelena completes almost half the essay by day two.
Yelena completes exactly one-fourth of the essay on her first day of writing.
It will only take Yelena seven hours to complete writing the essay.
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
The table shows the numbers of pencils and pens three friends have in their backpacks. Who has the greatest ratio of pencils to pens?
Lydia
Angel
Elizabeth
All three ratios are the same.
Tags
CCSS.6.RP.A.3A
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
After restocking the vending machine, Efrain determined that 2 out of every 5 packages of candy sold were M&M’S®. The vending machine sold 160 packages of candy last week. How many packages of M&M’S® were sold?
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Mrs. Fox’s cookies are more “chocolatey” than Mrs. Cavanaugh’s cookies.
Mrs. Cavanaugh’s cookies are more “chocolatey” than Mrs. Fox’s cookies.
Both Mrs. Fox’s and Mrs. Cavanaugh’s cookies contain an equivalent ratio of peanut butter to chocolate chips.
There is not enough information to compare Mrs. Fox’s and Mrs. Cavanaugh’s cookies.
Tags
CCSS.6.RP.A.3A
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Mrs. Peacock needs to buy backpacks for the 6 children in her family. She calls 4 stores and records their prices in the table. Mrs. Gregory goes to the store where she will save the most money. From which store does Mrs. Gregory purchase the backpacks?
Store A, because she needs 6 backpacks
Store B, because each backpack costs $20.25
Store C, because the unit cost for each backpack is the least
Store D, because one backpack costs $21.99
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Misty wants to save money to purchase a new bicycle that costs $279. She opens a savings account and deposits $7 per week. Based on this information, which of the following is a reasonable conclusion?
Misty will save more than half the cost of the bicycle in 20 weeks.
Misty will save less than $100 after 15 weeks.
Misty will save less than one-third the cost of the bicycle in 14 weeks.
Misty will save more than $150 in 21 weeks.
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Braylee’s green paint is more yellow than Georgia’s green paint.
Georgia’s green paint is more blue than Braylee’s green paint.
Both Braylee’s and Georgia’s green paint mixtures contain an equivalent ratio of yellow and blue paint.
It is not possible to compare the green paints mixed by Braylee and Georgia.
Tags
CCSS.6.RP.A.3A
8.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
A local grocery store is promoting a sale on four brands of cereal. Which of the following is the best buy?
Brand W, because the cost per ounce is $0.199
Brand X, because it is the least expensive
Brand Y, because the largest box is always the best buy
Brand Z, because the unit cost is the least
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
9.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Three neighbors each decide to plant a garden of petunias and daffodils. The table shows the quantity of flowers in each garden. Who has a greater ratio of petunias to daffodils in their garden?
Mrs. Haskell
Mr. Myer
Mrs. Peacock
The ratios for all three neighbors are the same.
Tags
CCSS.6.RP.A.3A
Similar Resources on Wayground
12 questions
Bootcamp Review #3 - RP.1-3
Quiz
•
6th Grade
13 questions
Paint Cards - Ratios Task
Quiz
•
6th - 9th Grade
12 questions
Unit 15. Time (Year 7)
Quiz
•
6th - 7th Grade
12 questions
Unit 7 Multiplication and Division Review
Quiz
•
3rd Grade - University
12 questions
Integer Operations
Quiz
•
6th Grade
10 questions
Divide Fractions and Mixed Numbers (word problems)
Quiz
•
6th Grade
10 questions
Fractions Review
Quiz
•
5th - 8th Grade
12 questions
Divide mixed numbers
Quiz
•
6th Grade
Popular Resources on Wayground
10 questions
Honoring the Significance of Veterans Day
Interactive video
•
6th - 10th Grade
9 questions
FOREST Community of Caring
Lesson
•
1st - 5th Grade
10 questions
Exploring Veterans Day: Facts and Celebrations for Kids
Interactive video
•
6th - 10th Grade
19 questions
Veterans Day
Quiz
•
5th Grade
14 questions
General Technology Use Quiz
Quiz
•
8th Grade
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
15 questions
Circuits, Light Energy, and Forces
Quiz
•
5th Grade
19 questions
Thanksgiving Trivia
Quiz
•
6th Grade
Discover more resources for Mathematics
20 questions
Percent of a Number
Quiz
•
6th Grade
21 questions
Convert Fractions, Decimals, and Percents
Quiz
•
6th Grade
20 questions
One step Equations
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Unit Rate
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Adding and Subtracting Integers
Quiz
•
6th Grade
15 questions
5.4 The Distributive Property
Quiz
•
6th Grade
15 questions
Equivalent Ratios
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Solving Proportions
Quiz
•
5th - 7th Grade
