Is this table a function? Why?
Interpreting Functions Review

Quiz
•
Mathematics
•
9th Grade
•
Hard
Anthony Clark
FREE Resource
20 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 5 pts
Yes, because none of the inputs repeat.
Yes, because the inputs repeat but have the same output.
No, because the inputs repeat and have different outputs.
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 5 pts
Is the graph a function? Why?
Yes, it's a perfect circle.
No, if I draw a vertical line, it crosses twice.
Yes - if I draw a vertical line, it crosses only once.
No - it's a perfect circle.
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 5 pts
What is the domain of this function?
All real numbers
All real number bigger than 0
All real number bigger than or equal to 0
All real numbers less than 0
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 5 pts
Ms. Brackemyer is collecting pencils. The function p(x)=5x+12 tells us the total amount of pencils Ms. Brackemyer has after collecting for x number of days. What is the meaning of p(8)=52?
Ms. Brackemyer starts with 8 pencils and ends with 52.
After 8 days, Ms. Brackemyer has 52 pencils.
Ms. Brackemyer starts with 52 pencils and gets 4 more every day.
Every day, Ms. Brackemyer gets 4 new pencils until she has 52.
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
6.
MULTIPLE SELECT QUESTION
1 min • 1 pt
Which of the following statements are true about the function g(x)? Select all that apply.
The slope of the graph is -2.
The function g(x) is an exponential function.
When x increases by1, g(x) decreases by a factor of -2.
The function can be represented by the equation g(x) = -2x.
The function can be represented by the equation g(x) = -2x + 5.
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
A company that produces strawberry, grape, and raspberry jam tracked the costs to make each type of jam each year. The cost to make a container of each type of jam increases, including supply costs. The costs, in dollars, to make a container of the strawberry jam and the grape jam are represented by the functions shown, where x represents the number of years since the company opened. Strawberry Jam: s(x) = 3.10 + 0.05x Grape Jam: g(x) = 0.01(x - 1)² + 2.95 What statement is true about the cost to make a container of the strawberry jam?
The cost to make a container of the strawberry jam was $3.10 in the year the company opened, and the cost increased $0.05 each year.
The cost to make a container of the strawberry jam was $3.10 in the year the company opened, and the cost increased $3.10 each year.
The cost to make a container of the strawberry jam was $3.10 in the year the company opened, and the cost increased 5 percent each year.
The cost to make a container of the strawberry jam was $0.05 in the year the company opened, and the cost increased 3.1 percent each year.
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
15 questions
Evaluating Functions with Function Notation

Quiz
•
9th Grade - University
15 questions
Interpreting Linear Functions

Quiz
•
8th Grade - University
20 questions
Interpreting Functions Review

Quiz
•
8th - 9th Grade
20 questions
Representing and Interpreting Functions

Quiz
•
7th - 9th Grade
15 questions
Georgia Algebra Milestones

Quiz
•
8th Grade - University
15 questions
T4: Interpreting Functions

Quiz
•
7th - 12th Grade
20 questions
Unit 1 Mid test

Quiz
•
9th Grade - University
15 questions
Function Notation and Evaluating a Function Given the Graph

Quiz
•
9th Grade - University
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Character Analysis

Quiz
•
4th Grade
17 questions
Chapter 12 - Doing the Right Thing

Quiz
•
9th - 12th Grade
10 questions
American Flag

Quiz
•
1st - 2nd Grade
20 questions
Reading Comprehension

Quiz
•
5th Grade
30 questions
Linear Inequalities

Quiz
•
9th - 12th Grade
20 questions
Types of Credit

Quiz
•
9th - 12th Grade
18 questions
Full S.T.E.A.M. Ahead Summer Academy Pre-Test 24-25

Quiz
•
5th Grade
14 questions
Misplaced and Dangling Modifiers

Quiz
•
6th - 8th Grade
Discover more resources for Mathematics
30 questions
Linear Inequalities

Quiz
•
9th - 12th Grade
20 questions
Inequalities Graphing

Quiz
•
9th - 12th Grade
10 questions
Identifying equations

Quiz
•
KG - University
20 questions
Solving Linear Equations for y

Quiz
•
9th - 12th Grade
11 questions
Graph Match

Quiz
•
9th - 12th Grade
16 questions
Function or Non-Function?

Quiz
•
8th - 10th Grade
15 questions
Exponent Properties

Quiz
•
7th - 9th Grade
36 questions
WMS Pre-algebra Final Review

Quiz
•
8th - 9th Grade