Create and Solve Equations

Create and Solve Equations

9th Grade

20 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Regression Equations

Regression Equations

11th - 12th Grade

17 Qs

Slope-Y-Intercept

Slope-Y-Intercept

8th Grade - University

18 Qs

2.1 - 2.4 QUIZ

2.1 - 2.4 QUIZ

9th - 12th Grade

16 Qs

Linear Equations In Context

Linear Equations In Context

8th - 9th Grade

15 Qs

QSI Math 13

QSI Math 13

7th - 10th Grade

20 Qs

Writing Function Rules from Tables

Writing Function Rules from Tables

9th Grade

20 Qs

Solving Equations:  Word Problems

Solving Equations: Word Problems

7th - 9th Grade

16 Qs

Writing Equations

Writing Equations

8th - 9th Grade

20 Qs

Create and Solve Equations

Create and Solve Equations

Assessment

Quiz

Mathematics

9th Grade

Hard

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

20 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Community Gym charges a $60 membership fee and a $50 monthly fee. Workout Gym charges a $180 membership fee and a $40 monthly fee. What equation would represent Community Gym?

60m+50

60+50m

60m-50

60-50m

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Community Gym charges a $60 membership fee and a $50 monthly fee. Workout Gym charges a $180 membership fee and a $40 monthly fee. What equation would represent Workout Gym?

60m+50

60+50m

180+40m

180m+40

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Community Gym charges a $60 membership fee and a $50 monthly fee. Workout Gym charges a $180 membership fee and a $40 monthly fee. Which equation would represent when both gyms would cost the same?

60m+50=180m+40

60+50m=180+40m

60m-50=180m-40

60-50m=180-40m

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Community Gym charges a $60 membership fee and a $50 monthly fee. Workout Gym charges a $180 membership fee and a $40 monthly fee. Solve on a piece of paper. After how many months would the membership cost the same and how much would it cost?

After 10 months it will cost $560 at both gyms

After 2.67 months it will cost $193.50 at both gyms

After 12 months it will cost $660 at both gyms

After 24 months it will cost $1,260 at both gyms

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

x=3

x=-7

x=0

No Solution

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

1.5

6

-6

-1.5

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Solve for x

35

3.5

0.35

-35

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?