Rates, Ratios

Rates, Ratios

7th Grade

15 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Rates and Unit Rates

Rates and Unit Rates

6th - 9th Grade

15 Qs

Unit Rates

Unit Rates

6th - 8th Grade

15 Qs

MOD1 Quiz on Unit Rate

MOD1 Quiz on Unit Rate

7th Grade

10 Qs

Rates Ratios and Proportions Practice

Rates Ratios and Proportions Practice

7th Grade

10 Qs

7th Grade Ratios and Proportional Relationships

7th Grade Ratios and Proportional Relationships

7th Grade

12 Qs

Unit Rates

Unit Rates

7th Grade

20 Qs

unit rates and proportions

unit rates and proportions

7th - 8th Grade

18 Qs

Unit Rate Review

Unit Rate Review

6th - 7th Grade

15 Qs

Rates, Ratios

Rates, Ratios

Assessment

Quiz

Mathematics

7th Grade

Hard

CCSS
6.RP.A.1, 7.RP.A.2C, 6.RP.A.3B

+5

Standards-aligned

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

15 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Solve:
2/5 = x/35

70

10

14

5

Tags

CCSS.3.NF.A.3B

CCSS.4.NF.A.1

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Solve:
15/h = 5/6

18

20

4

15

Tags

CCSS.7.RP.A.3

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

What is the cost of 1 gallon of gas if you pay $31.20 for 15 gallons of gas? Hint: What is the unit rate?

$1.95

$0.15

$2.08

$10.00

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

4.

MULTIPLE SELECT QUESTION

1 min • 1 pt

Do these two fractions form a proportion?

Yes

No

Tags

CCSS.7.RP.A.2A

5.

OPEN ENDED QUESTION

1 min • 1 pt

What would x need to equal if this forms a proportion?

Evaluate responses using AI:

OFF

Tags

CCSS.7.RP.A.2C

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Find the unit rate:  395 miles in 5 hours

75 miles per hour

71 miles per hour

79 miles per hour

72 miles per hour

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Find the unit rate: 3 CD's for $41.91

$13.97 per CD

$14.97 per CD

$11.52 per CD

$13.71 per CD

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?