Solve:
2/5 = x/35
Rates, Ratios

Quiz
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Hard
Anthony Clark
FREE Resource
15 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
70
10
14
5
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Solve:
15/h = 5/6
18
20
4
15
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
What is the cost of 1 gallon of gas if you pay $31.20 for 15 gallons of gas? Hint: What is the unit rate?
$1.95
$0.15
$2.08
$10.00
4.
MULTIPLE SELECT QUESTION
1 min • 1 pt
Do these two fractions form a proportion?
Yes
No
5.
OPEN ENDED QUESTION
1 min • 1 pt
What would x need to equal if this forms a proportion?
Evaluate responses using AI:
OFF
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Find the unit rate: 395 miles in 5 hours
75 miles per hour
71 miles per hour
79 miles per hour
72 miles per hour
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Find the unit rate: 3 CD's for $41.91
$13.97 per CD
$14.97 per CD
$11.52 per CD
$13.71 per CD
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
20 questions
Unit Rates

Quiz
•
5th - 8th Grade
20 questions
Unit Rate and Proportions

Quiz
•
6th - 7th Grade
18 questions
Ratios, Rates and Unit Rates

Quiz
•
5th - 7th Grade
20 questions
Ratios, Rates, Unit Rates

Quiz
•
6th - 8th Grade
14 questions
Unit Rate/ Tables and Graphs

Quiz
•
7th Grade
20 questions
7th Grade Georgia Milestone Review - Constant Rate of Change

Quiz
•
7th Grade
15 questions
Ratios, Rates, and Proportions

Quiz
•
7th Grade
10 questions
7th Grade Rates and Unit Rate

Quiz
•
6th - 7th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
4th Grade
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
20 questions
math review

Quiz
•
4th Grade
5 questions
capitalization in sentences

Quiz
•
5th - 8th Grade
10 questions
Juneteenth History and Significance

Interactive video
•
5th - 8th Grade
15 questions
Adding and Subtracting Fractions

Quiz
•
5th Grade
10 questions
R2H Day One Internship Expectation Review Guidelines

Quiz
•
Professional Development
12 questions
Dividing Fractions

Quiz
•
6th Grade