Rates, Ratios

Rates, Ratios

7th Grade

15 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Finding Unit Rate

Finding Unit Rate

6th - 8th Grade

10 Qs

Unit Rate and Proportions

Unit Rate and Proportions

6th - 7th Grade

20 Qs

Unit Rate #2

Unit Rate #2

6th - 7th Grade

12 Qs

Ratios,  Rates and Unit Rates

Ratios, Rates and Unit Rates

5th - 7th Grade

18 Qs

Ratios, Rates, and Proportions

Ratios, Rates, and Proportions

7th Grade

15 Qs

Unit Rate

Unit Rate

6th - 8th Grade

12 Qs

7th Grade Rates and Unit Rate

7th Grade Rates and Unit Rate

6th - 7th Grade

10 Qs

Unit Rates

Unit Rates

5th - 8th Grade

20 Qs

Rates, Ratios

Rates, Ratios

Assessment

Quiz

Mathematics

7th Grade

Hard

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

15 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Solve:
2/5 = x/35

70

10

14

5

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Solve:
15/h = 5/6

18

20

4

15

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

What is the cost of 1 gallon of gas if you pay $31.20 for 15 gallons of gas? Hint: What is the unit rate?

$1.95

$0.15

$2.08

$10.00

4.

MULTIPLE SELECT QUESTION

1 min • 1 pt

Do these two fractions form a proportion?

Yes

No

5.

OPEN ENDED QUESTION

1 min • 1 pt

What would x need to equal if this forms a proportion?

Evaluate responses using AI:

OFF

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Find the unit rate:  395 miles in 5 hours

75 miles per hour

71 miles per hour

79 miles per hour

72 miles per hour

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Find the unit rate: 3 CD's for $41.91

$13.97 per CD

$14.97 per CD

$11.52 per CD

$13.71 per CD

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?