Solve the proportion:
Rates, Ratios

Quiz
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Hard
Anthony Clark
FREE Resource
10 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
4
8
14
10
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Austin mowed 7 lawns in 4 hours. At that rate, how long will it take him to mow 21 lawns?
11 hours
12 hours
21 hours
28 hours.
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Which of the following expresses a ratio?
2/3
two-thirds
0.667
2.3
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
If there are 20 apples in the fridge and 9 on the table, what is the ratio of apples in the fridge to apples on the table?
9/20
20/9
9.20
20.9
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Find a ratio equivalent to 35/55:
7/11
3/5
70/100
15/25
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
If you pay $1.95 for 5 bananas, how much is one banana? Hint: What is the unit rate?
$0.39
$0.35
$2.99
$0.93
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Ms. Gombos said, "The unit rate is $2.00 per dice." Ms. Palermo said , "The unit rate is $0.20 per dice." Who is right?
Ms. Gombos
Ms. Palermo
Neither, I am going to ask Mrs. Demarino
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
12 questions
Unit Rate #2

Quiz
•
6th - 7th Grade
15 questions
Unit Rates

Quiz
•
7th Grade
13 questions
Rates Ratios Unit Rate Proportions

Quiz
•
6th Grade - University
15 questions
Ratios and Unit Rates Tables

Quiz
•
6th Grade - University
15 questions
Ratio Tables

Quiz
•
6th Grade - University
10 questions
Ratios, Rates and Proportions Review

Quiz
•
10th Grade
10 questions
Ratios, Proportions, Rates

Quiz
•
6th - 7th Grade
15 questions
Rates & Ratios

Quiz
•
7th Grade - University
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
4th Grade
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
20 questions
math review

Quiz
•
4th Grade
5 questions
capitalization in sentences

Quiz
•
5th - 8th Grade
10 questions
Juneteenth History and Significance

Interactive video
•
5th - 8th Grade
15 questions
Adding and Subtracting Fractions

Quiz
•
5th Grade
10 questions
R2H Day One Internship Expectation Review Guidelines

Quiz
•
Professional Development
12 questions
Dividing Fractions

Quiz
•
6th Grade