Which is NOT equivalent to 3:5?
Rates, Ratios

Quiz
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Hard
Anthony Clark
FREE Resource
20 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
15:25
9:15
21:28
30:50
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
What is the ratio of red apples to green apples
7 apples to 3 green
4 red apples to 7 apples
4 red apples to 3 green apples
3 green apples to 4 red apples
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
What is a Ratio?
Is a comparison of two quantities
A rate with a denominator of one
It is when the only factor the numerator and denominator share is a one
Two decimals that can be multiplied
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Mrs. Edgar bought an eight pack of bottled water for $4.00. What was the unit price for the water?
$32.00
$0.50
$3.20
$5.00
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
What is a Ratio?
Is a comparison of two quantities
A rate with a denominator of one
It is when the only factor the numerator and denominator share is a one
Two decimals that can be multiplied
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
At a bus station, busses depart at a rate of 3 every 10 minutes. At this rate, how many busses would depart in one hour?
3 busses
10 busses
13 busses
18 busses
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
A 7-pack of DVDs costs $23.31. What is the unit price?
$3.33 per DVD
$3.03 per DVD
$2.33 per DVD
$3.23 per DVD
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
20 questions
Topic 5 Ratio and Rate

Quiz
•
6th Grade - University
20 questions
Intro to Rates and Ratios

Quiz
•
6th Grade - University
21 questions
Ratios, Rates, and Unit Conversion

Quiz
•
7th Grade
20 questions
Rates & Ratios

Quiz
•
7th Grade - University
19 questions
Ratio and Rates

Quiz
•
6th Grade - University
20 questions
Ratios & Rates

Quiz
•
6th Grade - University
19 questions
Ratio, Rate, Unit Rate and Proportions

Quiz
•
6th Grade - University
20 questions
Ratio and Rates with Conversion

Quiz
•
6th Grade - University
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
4th Grade
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
20 questions
math review

Quiz
•
4th Grade
5 questions
capitalization in sentences

Quiz
•
5th - 8th Grade
10 questions
Juneteenth History and Significance

Interactive video
•
5th - 8th Grade
15 questions
Adding and Subtracting Fractions

Quiz
•
5th Grade
10 questions
R2H Day One Internship Expectation Review Guidelines

Quiz
•
Professional Development
12 questions
Dividing Fractions

Quiz
•
6th Grade