Rates, Ratios

Rates, Ratios

7th Grade

20 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Adición y sustracción de Números Enteros

Adición y sustracción de Números Enteros

7th Grade

15 Qs

Meten: eenheden

Meten: eenheden

7th - 8th Grade

22 Qs

Asesmen Limit Fungsi Aljabar 2

Asesmen Limit Fungsi Aljabar 2

12th Grade

20 Qs

MATH KUIZ

MATH KUIZ

10th - 12th Grade

20 Qs

révision avril 2021

révision avril 2021

8th Grade

15 Qs

Ulangan Harian 2 Lingkaran

Ulangan Harian 2 Lingkaran

8th Grade

20 Qs

15/08/21

15/08/21

University

20 Qs

ضرب الاعداد الصحيحة

ضرب الاعداد الصحيحة

KG - University

20 Qs

Rates, Ratios

Rates, Ratios

Assessment

Quiz

Mathematics

7th Grade

Practice Problem

Hard

CCSS
6.RP.A.1, 6.RP.A.3A, 7.RP.A.2B

+4

Standards-aligned

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

AI

Enhance your content in a minute

Add similar questions
Adjust reading levels
Convert to real-world scenario
Translate activity
More...

20 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Which is NOT equivalent to 3:5?

15:25

9:15

21:28

30:50

Tags

CCSS.6.RP.A.3A

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

What is the ratio of red apples to green apples

7 apples to 3 green

4 red apples to 7 apples

4 red apples to 3 green apples

3 green apples to 4 red apples

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

What is a Ratio?

Is a comparison of two quantities 

A rate with a denominator of one

It is when the only factor the numerator and denominator share is a one 

Two decimals that can be multiplied

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Mrs. Edgar bought an eight pack of bottled water for $4.00.  What was the unit price for the water?

$32.00

$0.50

$3.20

$5.00

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

What is a Ratio?

Is a comparison of two quantities

A rate with a denominator of one

It is when the only factor the numerator and denominator share is a one

Two decimals that can be multiplied

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

At a bus station, busses depart at a rate of 3 every 10 minutes. At this rate, how many busses would depart in one hour?

3 busses

10 busses

13 busses

18 busses

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

A 7-pack of DVDs costs $23.31. What is the unit price?

$3.33 per DVD

$3.03 per DVD

$2.33 per DVD

$3.23 per DVD

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

Create a free account and access millions of resources

Create resources

Host any resource

Get auto-graded reports

Google

Continue with Google

Email

Continue with Email

Classlink

Continue with Classlink

Clever

Continue with Clever

or continue with

Microsoft

Microsoft

Apple

Apple

Others

Others

Already have an account?