You spend $40 on 5 pounds of concrete. What is the unit rate in dollars per pound?
Ratios and Proportions Practice

Quiz
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Hard
Anthony Clark
FREE Resource
14 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
$8 per pound
$5 per pound
$35 per pound
0.125 pounds per dollar
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
The two rectangles are scale drawings. What is the measurement of x?
21
1.25
20
4
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Hamburger sells for 3 pounds for $6. If Alicia buys 10 pounds of hamburger, how much will she pay?
$30
$20
$60
$10
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
What is the ratio of red apples to green apples?
7 to 3
4 to 7
4 to 3
3 to 4
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
A ratio can be written in 3 ways. Which of the following is NOT how a ratio is written?
3=4
3 : 4
3 / 4
3 to 4
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Solve the proportion:
4
8
14
10
7.
FILL IN THE BLANK QUESTION
1 min • 1 pt
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
15 questions
Math Ratios and Proportions Review

Quiz
•
7th Grade
17 questions
Comparing Ratios and Ratio Tables

Quiz
•
6th - 8th Grade
12 questions
Proportions/Similarity

Quiz
•
8th - 9th Grade
14 questions
Intro to Ratios and Proportions

Quiz
•
6th Grade - University
12 questions
Proportion Word Problems

Quiz
•
7th - 8th Grade
15 questions
Ratios and Proportions Review

Quiz
•
7th Grade
15 questions
Ratios and Proportion Review

Quiz
•
7th Grade
12 questions
Ratio Intro

Quiz
•
5th - 7th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Character Analysis

Quiz
•
4th Grade
17 questions
Chapter 12 - Doing the Right Thing

Quiz
•
9th - 12th Grade
10 questions
American Flag

Quiz
•
1st - 2nd Grade
20 questions
Reading Comprehension

Quiz
•
5th Grade
30 questions
Linear Inequalities

Quiz
•
9th - 12th Grade
20 questions
Types of Credit

Quiz
•
9th - 12th Grade
18 questions
Full S.T.E.A.M. Ahead Summer Academy Pre-Test 24-25

Quiz
•
5th Grade
14 questions
Misplaced and Dangling Modifiers

Quiz
•
6th - 8th Grade
Discover more resources for Mathematics
11 questions
Decimal/fraction conversions quick check

Quiz
•
5th - 7th Grade
10 questions
Identifying equations

Quiz
•
KG - University
20 questions
Math Review

Quiz
•
7th Grade
15 questions
Exponent Properties

Quiz
•
7th - 9th Grade
18 questions
One-Step Equations (addition and subtraction)

Quiz
•
6th - 7th Grade
11 questions
Solving One- and Two-Step Equations

Lesson
•
7th - 8th Grade