-4x+1=21
Equation Test Review

Quiz
•
Mathematics
•
8th Grade
•
Hard
Anthony Clark
FREE Resource
15 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
x=120
x=5
x=30
x=-5
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Solve for x:
-6x + 1 = -11
x = 2
x = 1.2
x = 12
x = -2
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 4 pts
2x - 3 + 4x = 27
12
4
5
15
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
A cell phone company charges $3.00 to make a phone call plus $0.15 for each minute for each minute you talk. Which equation would you use to determine the total cost, c, of a phone call that is m number of minutes long?
c = 3.00 - 0.15m
c = 0.15 + 3.00m
3.00 = c + 0.15
c = 3.00 + 0.15m
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Which equation matches the following situation? 331 students went on a field trip. Six buses were filled and 7 students traveled in cars. How many students were in each bus?
n= # of students in each bus; 6n + 7 =331
n=# of buses; 6n + 7 =331
n= # of students in each bus; 6 + 7n =331
n= # of students in each bus; 6n - 7 =331
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
WRITE AN EQUATION
April had $24 to spend on seven pencils. After buying them she had $10. How much did each pencil cost?
n=total cost pencils; 7n+10=24
n=cost of 1 pencil; 7n-10=24
n=cost of 1 pencil; 7n+10=24
n=cost of 1 pencil; -7n-10=24
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Translate the sentence into an equation:
Four more than six times a number is 18.
10x = 18
4x + 6 = 18
4 + 6x = 18
not enough info
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
20 questions
Writing and Solving Equations

Quiz
•
7th - 9th Grade
11 questions
One and Two Step Word Problems

Quiz
•
9th Grade
19 questions
Equations

Quiz
•
7th - 8th Grade
15 questions
Writing Equations

Quiz
•
7th Grade - University
20 questions
Beginning Equations

Quiz
•
7th - 8th Grade
19 questions
2-Step Equations Word Problems

Quiz
•
7th - 8th Grade
20 questions
Writing Two-Step Equations from Word Problems

Quiz
•
7th - 9th Grade
20 questions
Solving One and Two Step Linear Equations

Quiz
•
7th - 10th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
4th Grade
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
20 questions
math review

Quiz
•
4th Grade
5 questions
capitalization in sentences

Quiz
•
5th - 8th Grade
10 questions
Juneteenth History and Significance

Interactive video
•
5th - 8th Grade
15 questions
Adding and Subtracting Fractions

Quiz
•
5th Grade
10 questions
R2H Day One Internship Expectation Review Guidelines

Quiz
•
Professional Development
12 questions
Dividing Fractions

Quiz
•
6th Grade