Equation Test Review

Equation Test Review

8th Grade

15 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

2-Step Equations

2-Step Equations

6th - 8th Grade

20 Qs

Solving One and Two Step Linear Equations

Solving One and Two Step Linear Equations

7th - 10th Grade

20 Qs

Solving Two-Step Equations and Writing Equations

Solving Two-Step Equations and Writing Equations

8th Grade - University

20 Qs

writing two step equations

writing two step equations

7th - 9th Grade

15 Qs

Solving One and Two Step Equations

Solving One and Two Step Equations

8th - 9th Grade

20 Qs

2.3 Write Two-Step Equations

2.3 Write Two-Step Equations

8th Grade

10 Qs

Unit 3 Review

Unit 3 Review

7th - 8th Grade

18 Qs

Beginning Equations

Beginning Equations

7th - 8th Grade

20 Qs

Equation Test Review

Equation Test Review

Assessment

Quiz

Mathematics

8th Grade

Hard

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

15 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

-4x+1=21

x=120

x=5

x=30

x=-5

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Solve for x:
-6x + 1 = -11

x = 2

x = 1.2

x = 12

x = -2

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 4 pts

2x - 3 + 4x = 27

12

4

5

15

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

A cell phone company charges $3.00 to make a phone call plus $0.15 for each minute for each minute you talk. Which equation would you use to determine the total cost, c, of a phone call that is m number of minutes long?

c = 3.00 - 0.15m

c = 0.15 + 3.00m

3.00 = c + 0.15

c = 3.00 + 0.15m

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Which equation matches the following situation? 331 students went on a field trip. Six buses were filled and 7 students traveled in cars. How many students were in each bus?

n= # of students in each bus; 6n + 7 =331

n=# of buses; 6n + 7 =331

n= # of students in each bus; 6 + 7n =331

n= # of students in each bus; 6n - 7 =331

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

WRITE AN EQUATION
April had $24 to spend on seven pencils. After buying them she had $10. How much did each pencil cost?

n=total cost pencils; 7n+10=24

n=cost of 1 pencil; 7n-10=24

n=cost of 1 pencil; 7n+10=24

n=cost of 1 pencil; -7n-10=24

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Translate the sentence into an equation:
Four more than six times a number is 18.

10x = 18

4x + 6 = 18

4 + 6x = 18

not enough info

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?