Enhanced Algebra and Connections

Enhanced Algebra and Connections

9th Grade

15 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Apply Slope to Real World Situations

Apply Slope to Real World Situations

7th - 9th Grade

15 Qs

Real World Slope and Y Intercept

Real World Slope and Y Intercept

7th - 9th Grade

15 Qs

Proportional or Nah

Proportional or Nah

8th - 9th Grade

12 Qs

Practice Writing Linear Equations in Context

Practice Writing Linear Equations in Context

8th - 10th Grade

10 Qs

Proportional or Not?

Proportional or Not?

7th - 9th Grade

20 Qs

AFDA Unit 1 Review #1

AFDA Unit 1 Review #1

10th - 12th Grade

20 Qs

Slope from a Word Problem

Slope from a Word Problem

7th - 9th Grade

15 Qs

Slope Y-Intercept Word Problems

Slope Y-Intercept Word Problems

7th - 9th Grade

15 Qs

Enhanced Algebra and Connections

Enhanced Algebra and Connections

Assessment

Quiz

Mathematics

9th Grade

Hard

A.PAR.4.3, A.FGR.7.2, A.DSR.10

+2

Standards-aligned

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

15 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE SELECT QUESTION

1 min • 1 pt

Lennox plans to earn at least $240 babysitting and mowing lawsn this summer. She will charge $4 per hour babysitting and $3 per hour mosing lawns. She would like to work a maximum of 50 hours this summer. She wrote the following system of linear inequalities to determine combinations of jobs she can do. Let x = the number of hours spent babysitting, and y = the number of hours spent mowing lawns. 12x + 11y ≥ 300 x+y≤50 Select the choice that will earn her at least $240, but will not require more than 50 hours per week.

20 hours of babysitting and 50 hours of mowing lawns

30 hours of babysitting and 40 hours of mowing lawns

20 hours of babysitting and 20 hours of mowing lawns

10 hours of babysitting and 10 hours of mowing lawns

30 hours of babysitting and 10 hours of mowing lawns

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

(3, -2)

(-6, 0)

(5, 6)

(-2, 4)

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

A moving truck rental company A charges $40 per day plus 20 cents per mile driven. Company B charges $25 per day plus 50 cents per mile driven. When will moving truck rental company A be cheaper than moving truck rental company B for a one-day rental?

With a one-day rental, if you drive more than 50 miles, then moving rental company A will be cheaper than company B.

With a one-day rental, if you drive more than 100 miles, then moving rental company A will be cheaper than company B.

With a one-day rental, if you drive more than 150 miles, then moving rental company A will be cheaper than company B.

With a one-day rental, if you drive more than 175 miles, then moving rental company A will be cheaper than company B.

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Shawn has budgeted $400 to purchase iTune cards and video games. Each iTune card costs $10, and the price for each video game is $40. Shawn purchases 8 iTunes cards. What is the maximum number of video games that she can purchase and stay within her budget?

4

6

8

10

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

What would be the correct first step to solving the following system using elimination?

Multiplying the first equation by -5

Multiplying the second equation by 5

Graphing the two equations

Solving the second equation for y

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Consider the Linear System: 2x - 3y = 8 x + 2y = 18 To solve this system by substitution, which expression could be substituted for x?

2y + 18

-2y + 18

2y - 18

-2y - 18

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Amy bought 10 packages of sugar cookies and 2 packages of oatmeal cookies for $56. Adam bought 9 packages of sugar cookies and 3 packages of oatmeal cookies for $60. What is the price of one pack of sugar cookies?

$5 

$4

$6

$8

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?