Illustrative Math Algebra 2 Unit 1

Illustrative Math Algebra 2 Unit 1

9th Grade

10 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Systems Matching Real-World Problems

Systems Matching Real-World Problems

8th - 9th Grade

10 Qs

Systems Word Problems Practice

Systems Word Problems Practice

6th - 10th Grade

10 Qs

System of Equations Word Problems

System of Equations Word Problems

8th - 9th Grade

10 Qs

Systems of Linear Equations Review

Systems of Linear Equations Review

11th Grade

10 Qs

Extra Credit #10 - graphing linear systems and inequalities

Extra Credit #10 - graphing linear systems and inequalities

8th - 9th Grade

10 Qs

Writing Systems of Equations

Writing Systems of Equations

8th - 11th Grade

12 Qs

Systems of Equations Word Problem

Systems of Equations Word Problem

8th - 10th Grade

10 Qs

Systems of Equation Word Problems Lesson

Systems of Equation Word Problems Lesson

8th - 10th Grade

10 Qs

Illustrative Math Algebra 2 Unit 1

Illustrative Math Algebra 2 Unit 1

Assessment

Quiz

Mathematics

9th Grade

Hard

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

10 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Dennis mowed his next door neighbor’s lawn for a handful of dimes and nickels, 80 coins in all.  Upon completing the job he counted out the coins and it came to $6.60.  Which system of equations could be used to find the exact number of dimes and nickels? 

d + n = 6.60
.10d + .05n = 80

d + n = 80
d + n = 6.60

d + n = 80
.10d + .05n = 6.60

d + n = 80
.05d + .10n = 6.60

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

On Monday Joe bought 10 cups of coffee and 5 doughnuts for his office at the cost of $16.50. It turns out that the doughnuts were more popular than the coffee. On Tuesday he bought 5 cups of coffee and 10 doughnuts for a total of $14.25. Which equations could be used to determine the cost of the coffee?

10c + 5d = 14.25
5c + 10d = 16.50

10c + 5d = 16.50
5c + 10d = 14.25

c + d = 10
5c + 10d = 16.50

c + d = 5
5c + 10d = 16.50

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

A large pizza at Palanzio’s Pizzeria costs $6.80 plus $0.90 for each topping. The cost of a large cheese pizza at Guido’s Pizza is $7.30 plus $0.65 for each topping. Which system of equations could be used to find the number of toppings when both companies cost the same amount?

y = 6.80 + .65x
y=7.30+.90x

x + y = 6.80
x + y = 7.30

y = 6.80+.90x
y = 7.30 + .65x

y + .90x = 6.80
y + .65x = 7.30

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

At a restaurant the cost for a breakfast taco and a small glass of milk is $2.10. The cost for 2 tacos and 3 small glasses of milk is $5.15. If a system of equations is written, which would be the correct representation of the 2 variables?

t: # of tacos
m: # of glasses of milk

t: Cost of each taco
m: Cost of each glass of milk

t: total cost
m: # of food items

t: Cost of each glass of milk
m: Cost of each taco

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

David is running a concession stand at a soccer game. He sells nachos and sodas. Nachos cost $1.50 each and sodas cost $0.50 each. At the end of the game, David made a total of $78.50 and sold a total of 87 nachos and sodas combined. Which system of equations represents this situation?

(35, 52)

(18, 69)

( 52, 35) 

(61, 26)

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Two brothers went shopping at a back-to-school sale where all shirts and shorts were the same price. The younger brother spent $175 on 7 new shirts and 7 pairs of shorts. The older brother purchased 6 new shirts and 7 pairs of shorts and paid a total of $165. How much did one shirt cost?

$5

$10

$15

$20

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

What is the solution?

(1, -1)

(-1, 1)

(0, -2)

(2, 0)

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?