Algebra Word Problems

Algebra Word Problems

5th Grade

13 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Multi-step Equations Word Problems

Multi-step Equations Word Problems

8th - 9th Grade

14 Qs

Writing Two-Step Equations/Inequalities

Writing Two-Step Equations/Inequalities

7th Grade

12 Qs

Two Step Inequality Word Problems

Two Step Inequality Word Problems

6th - 8th Grade

17 Qs

Creating Equations

Creating Equations

6th - 10th Grade

10 Qs

Inequality Word Problems

Inequality Word Problems

9th - 12th Grade

17 Qs

Solving Equations- Word Problems

Solving Equations- Word Problems

8th - 9th Grade

16 Qs

Word Problem Data 5

Word Problem Data 5

6th - 8th Grade

10 Qs

Word Problems & Multi-Step Equations

Word Problems & Multi-Step Equations

7th - 10th Grade

10 Qs

Algebra Word Problems

Algebra Word Problems

Assessment

Quiz

Mathematics

5th Grade

Hard

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

13 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Marlton Middle School had a Valentine Dance. Four fifths of the students plus 7 teachers were there. If there were 495 people at the dance, how many students attend the school?

627 students attend the school.

2440 students attend the school.

628 students attend the school.

610 students attend the school.

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Michael won 121 lollipops playing baseball at his school's game. Later, he gave four to each of his friends. He only has 9 remaining. How many friends does he have?

30

28

13

31

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

You bought a magazine for $3 and some candy bars for $2 each. You spent a total of $19. How many candy bars did you buy?

4

8

9

10

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Patrick had $24 to spend on three pencils. After buying them he had $18. How much did each pencil cost?

8

6

4

2

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Michael spent half of his weekly allowance at the movies. To earn more money, his parents let him clean the windows in the house for $7. What is his weekly allowance if he ended with $12?

$10

$24

$19

$14

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Patrick spent half of his weekly allowance playing arcade games. To earn more money his parents let him clean the car for $9. What is his weekly allowance if he ended with $15?

$30

$18

$15

$12

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

How old am I if 500 reduced by 5 times my age is 450?

350

4.5

10

5

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?