Algebra Unit 6

Algebra Unit 6

9th Grade

10 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Multiple Representations of Linear Equations

Multiple Representations of Linear Equations

6th - 9th Grade

13 Qs

Money Word Problems

Money Word Problems

6th Grade - University

8 Qs

Algebra Unit Review

Algebra Unit Review

9th Grade - University

9 Qs

Write equations of lines

Write equations of lines

8th - 12th Grade

15 Qs

Week 5 - Unit 5 - Systems

Week 5 - Unit 5 - Systems

9th Grade

15 Qs

Write an equation of a line(AT)

Write an equation of a line(AT)

8th - 10th Grade

15 Qs

Distributive Property and Like Terms in Algebraic Expressions

Distributive Property and Like Terms in Algebraic Expressions

9th Grade

15 Qs

Graphing Standard Form Word Problems

Graphing Standard Form Word Problems

9th Grade - University

11 Qs

Algebra Unit 6

Algebra Unit 6

Assessment

Quiz

Mathematics

9th Grade

Hard

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

10 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Match

y < x−2 
y < 3

y > -x+2
y > 3

y < -x+2
y < 3

y < -x+2
y > 3

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Write the system of equations in Standard Form for the tables.

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Write the system of equations in Standard Form from the tables.

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

The equations of two lines are:
 2x-y=4 and y=-2x+8.
What is the value of x in the solution for this system?

x=8

x=3

x=11

x=5

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

The Math Club raised money for its spring banquet by washing vehicles. The club charged $3 for a car and $5 for a truck. The club earned a total of $510 for washing 122 vehicles. How many cars did the club wash?

86

72

50

36

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

The first step in solving using the substitution method is __________.

get x by itself

get y by itself

get either variable by itself

add the equations together

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Two brothers went shopping at a back-to-school sale where all shirts and shorts were the same price. The younger brother spent $175 on 7 new shirts and 7 pairs of shorts. The older brother purchased 6 new shirts and 7 pairs of shorts and paid a total of $165. How much did one shirt cost?

$5

$10

$15

$20

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?