Ounces and Pounds
Quiz
•
Mathematics
•
5th Grade
•
Practice Problem
•
Hard
+4
Standards-aligned
Anthony Clark
FREE Resource
Enhance your content in a minute
20 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
A can of corn costs $0.60 for 12 ounces. What is the unit rate in dollars per ounce?
$0.50
$0.05
$5.00
$7.20
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
A pumpkin that weighs 4 pounds costs $5.
How many pounds of pumpkin can you buy for $1 ?
0.80 lb
1.25 lb
20 lb
Tags
CCSS.4.MD.A.2
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Alexis drank two bottles of water this morning. One bottle held 12.5 ounces of water. The other bottle held 8.75 ounces of water. She wants to drink at least 32 ounces of water each day. How many more ounces does Alexis need to drink to make her goal?
21.25 ounces
11.75 ounces
11.2 ounces
10.75 ounces
Tags
CCSS.7.NS.A.3
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
How many ounces are in a pound?
16
20
10
2,000
Tags
CCSS.4.MD.A.1
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
32 oz _______2 lb
greater than
less than
equal to
Tags
CCSS.4.MD.A.1
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Mrs. Patton's baby weighs 10 pounds 2 ounces. Mrs. Mishima's baby weighs 7 pounds 9 ounces. How many more ounces does Mrs. Patton's baby weigh than Mrs. Mishima's baby?
**1 pound = 16 ounces**
48 oz
41 oz
23 oz
16 oz
Tags
CCSS.4.MD.A.2
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
9 lbs. = ______ ounces
45
54
900
144
Tags
CCSS.4.MD.A.1
Create a free account and access millions of resources
Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports

Continue with Google

Continue with Email

Continue with Classlink

Continue with Clever
or continue with

Microsoft
%20(1).png)
Apple
Others
Already have an account?
Similar Resources on Wayground
0 questions
Geometry Readiness
Quiz
•
0 questions
Area and Perimeter of Quadrilaterals
Quiz
•
0 questions
Rewriting Fractions with a Common Denominator
Quiz
•
0 questions
Simplifying, Multiplying and Dividing Rational Expressions
Quiz
•
0 questions
Math Unit Fractions
Quiz
•
0 questions
Algebra 2 Operations with Polynomials
Quiz
•
0 questions
Basic Equivalent Fractions
Quiz
•
0 questions
Quadrilaterals in the Coordinate Plane
Quiz
•
Popular Resources on Wayground
5 questions
This is not a...winter edition (Drawing game)
Quiz
•
1st - 5th Grade
15 questions
4:3 Model Multiplication of Decimals by Whole Numbers
Quiz
•
5th Grade
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
10 questions
The Best Christmas Pageant Ever Chapters 1 & 2
Quiz
•
4th Grade
12 questions
Unit 4 Review Day
Quiz
•
3rd Grade
10 questions
Identify Iconic Christmas Movie Scenes
Interactive video
•
6th - 10th Grade
20 questions
Christmas Trivia
Quiz
•
6th - 8th Grade
18 questions
Kids Christmas Trivia
Quiz
•
KG - 5th Grade
Discover more resources for Mathematics
15 questions
4:3 Model Multiplication of Decimals by Whole Numbers
Quiz
•
5th Grade
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
10 questions
Decimal multiplication
Quiz
•
5th Grade
10 questions
Multiplying Fractions
Quiz
•
5th Grade
10 questions
Adding and Subtracting Mixed Numbers
Quiz
•
5th Grade
11 questions
Single Digit Divisor Long Division
Quiz
•
5th Grade
12 questions
Adding and subtracting Fractions with Unlike Denominators
Quiz
•
5th Grade
10 questions
Adding & Subtracting Fractions with Unlike Denominators
Quiz
•
5th Grade
