Two Variable Word Problems

Two Variable Word Problems

9th Grade

20 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Interpreting Bar Graphs

Interpreting Bar Graphs

9th Grade

20 Qs

Statistics Tree Diagram

Statistics Tree Diagram

12th Grade - University

20 Qs

Relative Frequency Table

Relative Frequency Table

8th Grade - University

20 Qs

MATEMATIKA

MATEMATIKA

11th Grade

15 Qs

Rates and Unit Rates

Rates and Unit Rates

4th - 9th Grade

16 Qs

Probability from tree diagrams - Statistics class

Probability from tree diagrams - Statistics class

11th - 12th Grade

25 Qs

Unit 3 Algebra Quiz

Unit 3 Algebra Quiz

9th - 12th Grade

16 Qs

Conditional Probability Two Way Tables Tree Diagram

Conditional Probability Two Way Tables Tree Diagram

10th Grade - University

15 Qs

Two Variable Word Problems

Two Variable Word Problems

Assessment

Quiz

Mathematics

9th Grade

Hard

CCSS
HSA.CED.A.3, 8.EE.C.8C, 7.EE.B.4B

Standards-aligned

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

20 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 5 pts

Mrs. Mingey is getting McDonald's for her class. She wants to buy orders of french fries for $3.00 each and cheeseburgers for $5.00 each. She has $45 to spend. Which equation would represent this situation?

x + 5y = 45

y = 45

5x + y = 45

3x + 5y = 45

Tags

CCSS.HSA.CED.A.3

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 5 pts

Mrs. Mingey is getting McDonald's for her class. She wants to buy orders of french fries for $3.00 each and cheeseburgers for $5.00 each. She has $45 to spend. The following equation represents this situation: 3x + 5y = 45. If Mrs. Mingey buys 5 orders of french fries, how many cheeseburgers can she buy?

y = 6

Mrs. Mingey can buy 6 cheeseburgers.

x = 6

Mrs. Mingey can 7 buy cheeseburgers.

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 5 pts

Mrs. Mingey is getting McDonald's for her class. She wants to buy orders of french fries for $3.00 each and cheeseburgers for $5.00 each. She has $45 to spend. The following equation represents this situation: 3x + 5y = 45. If Mrs. Mingey buys 4 cheeseburgers, how many orders of french fries can she buy?

Mrs. Mingey can buy 8 orders of french fries.

x = 6.6

x = 8.3

Mrs. Mingey can buy 9 orders of french fries.

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 5 pts

Mrs. A is bags of candy for class. She has $40 to spend. A bags of skittles cost $5 each and bags of snickers cost $6 each. Write an equation to represent this situation.

5x + 6y = 40

5x + y = 40

40x + 6y = 5

x + 6y = 40

Tags

CCSS.HSA.CED.A.3

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

You want to buy a car and you've decided to pay cash instead of taking a loan. The car you want to buy is $6,000. You have already saved $1,300. If your job pays $18 per hour, then how many more hours will you need to work to buy the car?

What is missing from this equation:

_____________________ = 6000

h + 1300

h - 1300

1300 + 18h

1300 - 18h

Answer explanation

1300 + 18h = 6000 is the best equation. The total you need to have is 6000. The amount of money that you have is 1300 (what you saved) plus 18 x hours worked.

Tags

CCSS.HSA.CED.A.3

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 5 pts

Mrs. A is buying bags of candy for class. She has $40 to spend. Bags of skittles cost $5 each and bags of snickers cost $6 each. The equation to represent this situation is: 5x + 6y = 40. What do the variables represent in this situation?

x = bags of snickers y = candy

x = bags of snickers y = bags of skittles

x = bags of skittles y = bags of snickers

x = bags of skittles y = candy

Tags

CCSS.8.EE.C.8C

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 5 pts

Mrs. Mingey is getting McDonald's for her class. She wants to buy orders of french fries for $3.00 each and cheeseburgers for $5.00 each. She has $45 to spend. The following equation represents this situation: 3x + 5y = 45. If Mrs. Mingey buys 10 orders of french fries, how many cheeseburgers can she buy?

y = 3

Mrs. Mingey can buy 5 cheeseburgers.

Mrs. Mingey can buy 3 cheeseburgers.

Mrs. Mingey can buy 10 cheeseburgers.

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?

Discover more resources for Mathematics