Proportions Unit Rate

Proportions Unit Rate

7th Grade

20 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

7R Unit 5 Test Review

7R Unit 5 Test Review

7th Grade

18 Qs

Interpret Proportional Relationships

Interpret Proportional Relationships

7th Grade

20 Qs

Unit rate and constant rates of change

Unit rate and constant rates of change

7th Grade

15 Qs

Unit Rate Pre-Assessment

Unit Rate Pre-Assessment

7th Grade

21 Qs

Unit Rate Quiz

Unit Rate Quiz

8th Grade

16 Qs

Unit Rate - Word Problems

Unit Rate - Word Problems

6th - 7th Grade

15 Qs

Unit Rates with Fractions

Unit Rates with Fractions

7th Grade

20 Qs

FSA Grade 7 Ratios and Proportional Relationships

FSA Grade 7 Ratios and Proportional Relationships

7th Grade

22 Qs

Proportions Unit Rate

Proportions Unit Rate

Assessment

Quiz

Mathematics

7th Grade

Hard

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

20 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

unit rate is a rate in which the unit in the denominator is:

0

3

1

2

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

You spend $40 on 5 pounds of concrete. What is the unit rate in dollars per pound?

$8 per pound

$35 per pound

$5 per pound

$0.125 per pound

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

A machine can pack 70 boxes of spaghetti in 5 minutes. At this rate, how many boxes can they pack in 8 minutes.

35 boxes

14 boxes

112 boxes

560 boxes

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

A store has 120 customers in 6 hours. What is the unit rate in customers per hour?

16 customers per hour

12 customers per hour

20 customers per hour

15 customers per hour

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

A cyclist covers 45 miles in 3 hours. What is the cyclist's speed in miles per hour?

15 miles/hour

20 miles/hour

10 miles/hour

12 miles/hour

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

If a car travels 300 miles in 5 hours, what is the unit rate of miles per hour?

60 miles/hour

55 miles/hour

65 miles/hour

75 miles/hour

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

A recipe calls for 2 cups of sugar for every 3 cups of flour. What is the unit rate of cups of sugar to cups of flour?

1 cup of sugar per cup of flour

2 cups of sugar per cup of flour

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?