Proportions Unit Rate

Proportions Unit Rate

7th Grade

10 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Convert Unit Rates

Convert Unit Rates

7th - 8th Grade

10 Qs

Rate of Change from a Table

Rate of Change from a Table

8th Grade

10 Qs

Unit Rate

Unit Rate

6th - 8th Grade

10 Qs

constant rate of change

constant rate of change

7th Grade

10 Qs

Rate of Change in Tables

Rate of Change in Tables

9th Grade

10 Qs

Unit Rates

Unit Rates

7th - 8th Grade

10 Qs

IIA Linear Function Basics

IIA Linear Function Basics

9th Grade

15 Qs

Dimensional Analysis

Dimensional Analysis

9th - 12th Grade

10 Qs

Proportions Unit Rate

Proportions Unit Rate

Assessment

Quiz

Mathematics

7th Grade

Hard

CCSS
6.RP.A.3B, 6.RP.A.1, 7.RP.A.2A

+3

Standards-aligned

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

10 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 5 pts

A shop produces 39 wetsuits every 2 weeks.  How long will it take the shop to produce 429 wetsuits?

18 wk

20 wk

22 wk

24 wk

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 5 pts

At a recent party, it cost $9.50 for refreshments for 10 guests. At this rate, how much would it cost to have refreshments for 80 guests?

$760

$76

7600

$76000

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

A store has a sale. You can purchase 3 pairs of socks for $12. Which ratio best describes unit rate?

$12:1

$9:1

$4:1

$3:1

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

The table lists the money Sarah earned for babysitting. Fill in the miss number to compete the table and identify the unit rate.

$0.15 per hour

$21 per hour

$12 per hour

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

How many miles does the car travel each hour?

88

180

45

92

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

6.

MULTIPLE SELECT QUESTION

1 min • 1 pt

Choose the scenarios that represent a proportional relationship.

One giant pizza feeds 3 people.

Mr. Johnson is paid $4.75 per hour, plus a $20 bonus.

You dig a hole that is 3 feet deep for every 5 feet of tree height.

A jogger runs and burns 93 calories per mile

Jane went bowling, it cost $1.50 for the shoes and $2.50 per game

Tags

CCSS.7.RP.A.2A

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Which table represents the same proportional relationship as the give ordered pairs?


{ (3,6), (4,8), (7, 14) }

Media Image
Media Image
Media Image
Media Image

Tags

CCSS.7.RP.A.2B

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?