Ratios and Proportions

Ratios and Proportions

7th Grade

14 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Comparing Rates

Comparing Rates

8th Grade

17 Qs

Unit Rate & Proportions

Unit Rate & Proportions

7th Grade

13 Qs

7th Grade Proportions

7th Grade Proportions

7th Grade

16 Qs

Unit Price

Unit Price

6th - 7th Grade

15 Qs

9s: Unit rate problems

9s: Unit rate problems

6th - 9th Grade

15 Qs

Unit Rate #3

Unit Rate #3

6th - 7th Grade

12 Qs

Unit Rates and Constant of Proportionality

Unit Rates and Constant of Proportionality

6th - 8th Grade

15 Qs

Ratios,  Rates and Unit Rates

Ratios, Rates and Unit Rates

5th - 7th Grade

18 Qs

Ratios and Proportions

Ratios and Proportions

Assessment

Quiz

Mathematics

7th Grade

Hard

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

14 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

What is the unit rate in this proportional relationship?

60 miles/1 hour

120 miles/ 2 hours

1 mile/ 1 hour

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

An eight pack of juice boxes costs $4.79, and a 12 pack of juice boxes cost $6.59. Use this information to calculate the better buy.

8 pack

12 pack

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

The Williams family bought four concert tickets for $252.  What was the price per ticket?

$60.00

$63.00

$6.30

$62.00

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

A car travels 320 miles in 8 hours. What is the unit rate?

45 miles per hour

80 miles per hour

40 miles per hour

60 miles per hour

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

What makes a graph proportional?

Straight Line

The line goes through (0,0)

Curvy line

Straight line and passes through (0,0)

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

What is the equation y=kx for the table?

y=1/3x

y=3x

y=5x

y=1/5x

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 12 pts

Media Image

Which graph is non-proportional?

A

B

C

D

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?