What is the unit rate in this proportional relationship?
Ratios and Proportions

Quiz
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Hard
Anthony Clark
FREE Resource
14 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
60 miles/1 hour
120 miles/ 2 hours
1 mile/ 1 hour
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
An eight pack of juice boxes costs $4.79, and a 12 pack of juice boxes cost $6.59. Use this information to calculate the better buy.
8 pack
12 pack
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
The Williams family bought four concert tickets for $252. What was the price per ticket?
$60.00
$63.00
$6.30
$62.00
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
A car travels 320 miles in 8 hours. What is the unit rate?
45 miles per hour
80 miles per hour
40 miles per hour
60 miles per hour
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
What makes a graph proportional?
Straight Line
The line goes through (0,0)
Curvy line
Straight line and passes through (0,0)
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
What is the equation y=kx for the table?
y=1/3x
y=3x
y=5x
y=1/5x
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 12 pts
Which graph is non-proportional?
A
B
C
D
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
12 questions
7th Grade Ratios and Proportional Relationships

Quiz
•
7th Grade
10 questions
Rates and Unit Rates

Quiz
•
6th - 7th Grade
12 questions
Unit Rates

Quiz
•
6th - 8th Grade
10 questions
Unit Rates

Quiz
•
7th Grade
12 questions
Better Buy

Quiz
•
7th - 8th Grade
10 questions
SOL 6.12 - Unit Rates and Proportional Relationships

Quiz
•
6th - 7th Grade
15 questions
Ratios, Rates, and Unit Rates

Quiz
•
6th - 8th Grade
13 questions
Ratios, Rates, Equivalent Ratios, & Unit Rate Review

Quiz
•
6th - 7th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
4th Grade
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
20 questions
math review

Quiz
•
4th Grade
5 questions
capitalization in sentences

Quiz
•
5th - 8th Grade
10 questions
Juneteenth History and Significance

Interactive video
•
5th - 8th Grade
15 questions
Adding and Subtracting Fractions

Quiz
•
5th Grade
10 questions
R2H Day One Internship Expectation Review Guidelines

Quiz
•
Professional Development
12 questions
Dividing Fractions

Quiz
•
6th Grade