Rates Ratios and Proportions Study Guide

Rates Ratios and Proportions Study Guide

7th Grade

20 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Chapter Test Rates, Ratios, Proportions

Chapter Test Rates, Ratios, Proportions

6th Grade - University

20 Qs

Introduction to Ratios, Rates, and Unit Rates

Introduction to Ratios, Rates, and Unit Rates

6th - 8th Grade

20 Qs

Multiply and Divide Decimals (word problems)

Multiply and Divide Decimals (word problems)

5th - 7th Grade

16 Qs

Ratio and Rates with Conversion

Ratio and Rates with Conversion

6th Grade - University

20 Qs

Topic 5 Ratio and Rate

Topic 5 Ratio and Rate

6th Grade - University

20 Qs

Ratios, Rates, and Proportions

Ratios, Rates, and Proportions

6th - 7th Grade

20 Qs

Unit Rates Review

Unit Rates Review

7th Grade

15 Qs

7 Lesson 14: Reviewing Rates and Proportions w/Word Problems

7 Lesson 14: Reviewing Rates and Proportions w/Word Problems

7th - 8th Grade

20 Qs

Rates Ratios and Proportions Study Guide

Rates Ratios and Proportions Study Guide

Assessment

Quiz

Mathematics

7th Grade

Hard

CCSS
6.RP.A.1, 6.RP.A.3B, 6.RP.A.3A

+2

Standards-aligned

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

20 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

In the fruit bowl there are 4 apples, 2 bananas, and 5 pears.  What is the ratio of pears to ALL fruit?

5:4

5:11

2:5

6:5

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 5 pts

What mathematical operation does unit rates involve?

addition

subtraction

multiplication

division

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

You travel 150 miles on 5 gallons. How far did you travel per gallon?

15 miles

30 miles

3 miles

25 miles

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

If Justin ordered 5 ice cream bars for $12.25, how much was each ice cream bar?

$2.45

$4.00

$7.25

$1.25

Tags

CCSS.6.NS.B.3

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

At a bus station, busses depart at a rate of 3 every 10 minutes. At this rate, how many busses would depart in one hour?

3 busses

10 busses

13 busses

18 busses

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Xiomara printed 80 pages in 5 minutes. How many can she print in 9 minutes?

16 pages

8 8/9 pages

144 pages

400 pages

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

What is the most important thing you need to know about ratio and rate?

The order of the numbers matters.

The bigger number always go first

You can't compare two different units.

Unit rates are always ratios with the number "2" as the second number.

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?