Ratios Rates Fractions

Ratios Rates Fractions

7th Grade

15 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Proportional/non Proportional Relationships

Proportional/non Proportional Relationships

7th Grade

10 Qs

Customary Measurement Conversions

Customary Measurement Conversions

5th - 7th Grade

14 Qs

Ratios, Rates, and Unit Rates

Ratios, Rates, and Unit Rates

6th - 8th Grade

15 Qs

Review Percent: Tape Diagrams & Double Number Line

Review Percent: Tape Diagrams & Double Number Line

7th Grade

16 Qs

Dimensional Analysis

Dimensional Analysis

8th - 9th Grade

14 Qs

Unit Rate Skills Quiz

Unit Rate Skills Quiz

7th Grade

15 Qs

Unit Rate-Dimensional Analysis Review

Unit Rate-Dimensional Analysis Review

6th - 8th Grade

10 Qs

Unit Rates Review

Unit Rates Review

7th Grade

15 Qs

Ratios Rates Fractions

Ratios Rates Fractions

Assessment

Quiz

Mathematics

7th Grade

Hard

CCSS
6.RP.A.1, 6.RP.A.3B, 7.RP.A.1

+5

Standards-aligned

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

15 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

There are 45 boys and 30 girls on the soccer team, which ratio shows the ratio in simplest terms

45 to 30

30:45

3/2

9/6

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

There are 24 dogs to 18 cats at the pet day care. Write the ratio of cats to dogs.

3:4

24:18

12:9

4:3

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Your parents asked you to calculate miles per gallon for the family road trip. They drove 256 miles with 8 gallons of gas. How many miles per gallon?

16 miles per gallon

42 miles per gallon

24 miles per gallon

32 miles per gallon

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

4.

MULTIPLE SELECT QUESTION

1 min • 1 pt

While exercising Loghan walked 1⁄8 of a mile in 1⁄6 of an hour. At this rate,how far will he have traveled after an hour?

1/48 of a mile

3/4 of a mile

1 mile

6/8 of a mile

Tags

CCSS.7.RP.A.1

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Your favorite restaurant sells 15 wings for $17.99. What is the cost per wing?

$1.1

$1.20

$1.75

$1.19

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Jeff is making a paint where he is mixing red and blue paint. The table shows the different mixtures being used. What is the unit rate for the amount of blue paint to the amount of red paint?

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

1/6

1/2

5/6

2/3

Tags

CCSS.3.NF.A.1

CCSS.3.NF.A.2B

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?