Ratio and Proportion
Quiz
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Practice Problem
•
Hard
+2
Standards-aligned
Anthony Clark
FREE Resource
Enhance your content in a minute
10 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
If 5 pounds of apples cost $4.25, what is the unit rate per pound?
$0.75
$0.85
$0.95
$1.05
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
What is the ratio of blue triangles to red squares?
4 : 3
3 : 4
4 : 7
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
If a car travels 300 miles on 10 gallons of gas, what is the unit rate of miles per gallon?
20 miles/gallon
30 miles/gallon
10 miles/gallon
40 miles/gallon
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Both A and C
Tags
CCSS.6.RP.A.3A
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
2
4
6
8
Tags
CCSS.7.RP.A.2B
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
2
4
7
14
Tags
CCSS.7.RP.A.2B
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
If a scale drawing has a scale of 1 inch = 4 yards, how many yards does 7 inches on the drawing represent?
24 yards
28 yards
32 yards
36 yards
Tags
CCSS.7.RP.A.2C
Create a free account and access millions of resources
Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports

Continue with Google

Continue with Email

Continue with Classlink

Continue with Clever
or continue with

Microsoft
%20(1).png)
Apple
Others
Already have an account?
Similar Resources on Wayground
11 questions
Moments and Moment Generating Function
Quiz
•
University
10 questions
Quadratics: Difference of squares
Quiz
•
5th - 7th Grade
10 questions
Pre-Quiz Cal1
Quiz
•
University
11 questions
Algebra: Solving Linear Equations
Quiz
•
University
10 questions
OPERATIONS ON SETS
Quiz
•
7th Grade
10 questions
THREE DIMENSIONAL GEOMETRY
Quiz
•
11th Grade
10 questions
MATHS 10 REVISION 3
Quiz
•
9th - 10th Grade
10 questions
Rational Function
Quiz
•
11th Grade
Popular Resources on Wayground
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
15 questions
4:3 Model Multiplication of Decimals by Whole Numbers
Quiz
•
5th Grade
10 questions
The Best Christmas Pageant Ever Chapters 1 & 2
Quiz
•
4th Grade
12 questions
Unit 4 Review Day
Quiz
•
3rd Grade
20 questions
Christmas Trivia
Quiz
•
6th - 8th Grade
18 questions
Kids Christmas Trivia
Quiz
•
KG - 5th Grade
14 questions
Christmas Trivia
Quiz
•
5th Grade
15 questions
Solving Equations with Variables on Both Sides Review
Quiz
•
8th Grade
Discover more resources for Mathematics
20 questions
One-Step Inequalities
Quiz
•
7th Grade
20 questions
Solving Proportions
Quiz
•
5th - 7th Grade
20 questions
Solving One-Step Equations
Quiz
•
6th - 9th Grade
15 questions
One-Step Equations
Quiz
•
7th Grade
15 questions
Subtracting Integers
Quiz
•
7th Grade
20 questions
Proportional Relationships in Tables, Graphs, and Equations
Quiz
•
7th Grade
20 questions
Slope Intercept Form
Quiz
•
7th - 8th Grade
15 questions
Solving 2-step equations
Quiz
•
7th Grade
