Percents & Proportional

Percents & Proportional

7th Grade

20 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Composite of Functions

Composite of Functions

12th Grade

18 Qs

Quiz Mengenal SPLTV

Quiz Mengenal SPLTV

10th Grade

15 Qs

Properties and Square roots

Properties and Square roots

8th Grade

16 Qs

Act. Mitad de bloque 4to Edu.

Act. Mitad de bloque 4to Edu.

9th Grade

15 Qs

Similar polygons

Similar polygons

9th - 12th Grade

17 Qs

GEN. MATH SUMMATIVE TEST

GEN. MATH SUMMATIVE TEST

11th Grade

20 Qs

Paper 1 Mathematics PT3

Paper 1 Mathematics PT3

8th - 10th Grade

20 Qs

Arithmetic Progression

Arithmetic Progression

10th Grade

15 Qs

Percents & Proportional

Percents & Proportional

Assessment

Quiz

Mathematics

7th Grade

Practice Problem

Hard

CCSS
6.RP.A.3C, 6.RP.A.1, 7.RP.A.2D

+2

Standards-aligned

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

AI

Enhance your content in a minute

Add similar questions
Adjust reading levels
Convert to real-world scenario
Translate activity
More...

20 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Write 0.09 as a percent.

9%

90%

900%

10%

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

The comparison of two quantities using division is called a ___.

value

ratio

century

decimal

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Unit rates can be used to compare products. If a box of Girls Scout cookies cost $5 and has 44 cookies, what is the unit price, or cost per cookie?

0.11

8.8

39

0.16

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

"Per" "cent" means....

divide by 100

multiply by 100

pretty penny

divide by 20

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

$12.00
$4.00
$24.00
$72.00

Tags

CCSS.6.RP.A.3C

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

The new bottle of sanitizer has 87.5 ounces. This is how many PERCENT OF THE ORIGINAL?

75%

100%

125%

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

A
B
C
D

Create a free account and access millions of resources

Create resources

Host any resource

Get auto-graded reports

Google

Continue with Google

Email

Continue with Email

Classlink

Continue with Classlink

Clever

Continue with Clever

or continue with

Microsoft

Microsoft

Apple

Apple

Others

Others

Already have an account?