Is this a ratio, rate, or unit rate?
Ratio, Rate or Unit Rate

Quiz
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Hard
Anthony Clark
FREE Resource
15 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
ratio
rate
unit rate
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Is this a ratio, rate, or unit rate?
My truck gets 20 miles to the gallon!
ratio
rate
unit rate
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Is this a ratio, rate, or unit rate?
12 poodles to 5 pitbulls
ratio
rate
unit rate
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Is this a ratio, rate, or unit rate?
10 ounces of nachocheese to 32 tortilla chips
ratio
rate
unit rate
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Is this a ratio, rate, or unit rate?
66 mountain dews : 54 diet mountain dews
ratio
rate
unit rate
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Which of the following is a UNIT RATE?
10 miles / 2 hours
$6 for each hour
1 box / $3
15 pounds every 5 servings
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
You can buy 36 cookies for $4. What is the unit rate (in cookies per dollar)?
4 cookies per dollar
6 cookies per dollar
9 cookies per dollar
1/9 dollars per cookie
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
13 questions
Ratio/ Rate/ Unit Rate

Quiz
•
6th - 8th Grade
20 questions
Rates, Unit Rates, Unit Prices Practice

Quiz
•
7th Grade
14 questions
Ratio, Rate, and Unit Rates

Quiz
•
6th Grade - University
15 questions
Rates and Unit Rate Analysis

Quiz
•
7th Grade - University
20 questions
Ratios and Proportions

Quiz
•
7th - 9th Grade
20 questions
Problem Solving About Rate and Unit Rate

Quiz
•
7th Grade - University
16 questions
Rates

Quiz
•
9th Grade
20 questions
Unit Rate Practice

Quiz
•
7th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Character Analysis

Quiz
•
4th Grade
17 questions
Chapter 12 - Doing the Right Thing

Quiz
•
9th - 12th Grade
10 questions
American Flag

Quiz
•
1st - 2nd Grade
20 questions
Reading Comprehension

Quiz
•
5th Grade
30 questions
Linear Inequalities

Quiz
•
9th - 12th Grade
20 questions
Types of Credit

Quiz
•
9th - 12th Grade
18 questions
Full S.T.E.A.M. Ahead Summer Academy Pre-Test 24-25

Quiz
•
5th Grade
14 questions
Misplaced and Dangling Modifiers

Quiz
•
6th - 8th Grade
Discover more resources for Mathematics
11 questions
Decimal/fraction conversions quick check

Quiz
•
5th - 7th Grade
10 questions
Identifying equations

Quiz
•
KG - University
20 questions
Math Review

Quiz
•
7th Grade
15 questions
Exponent Properties

Quiz
•
7th - 9th Grade
18 questions
One-Step Equations (addition and subtraction)

Quiz
•
6th - 7th Grade
11 questions
Solving One- and Two-Step Equations

Lesson
•
7th - 8th Grade