Ratio, Rate or Unit Rate

Ratio, Rate or Unit Rate

7th Grade

15 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Unit Rate

Unit Rate

6th - 8th Grade

11 Qs

Unit Rate

Unit Rate

6th - 8th Grade

10 Qs

Unit Rate Test

Unit Rate Test

7th Grade

20 Qs

Ratio, Rate, and Unit Rates

Ratio, Rate, and Unit Rates

6th Grade - University

14 Qs

Rate and Unit Rate

Rate and Unit Rate

7th Grade

20 Qs

Rates and Unit Rates

Rates and Unit Rates

6th - 7th Grade

10 Qs

Rate or Unit Rate or Ratio

Rate or Unit Rate or Ratio

7th Grade - University

10 Qs

Constant Rate of Change

Constant Rate of Change

6th - 8th Grade

15 Qs

Ratio, Rate or Unit Rate

Ratio, Rate or Unit Rate

Assessment

Quiz

Mathematics

7th Grade

Hard

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

15 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Is this a ratio, rate, or unit rate?

ratio

rate

unit rate

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Is this a ratio, rate, or unit rate?


My truck gets 20 miles to the gallon!

ratio

rate

unit rate

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Is this a ratio, rate, or unit rate?


12 poodles to 5 pitbulls

ratio

rate

unit rate

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Is this a ratio, rate, or unit rate?


10 ounces of nachocheese to 32 tortilla chips

ratio

rate

unit rate

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Is this a ratio, rate, or unit rate?


66 mountain dews : 54 diet mountain dews

ratio

rate

unit rate

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Which of the following is a UNIT RATE?

10 miles / 2 hours

$6 for each hour

1 box / $3

15 pounds every 5 servings

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

You can buy 36 cookies for $4. What is the unit rate (in cookies per dollar)?

4 cookies per dollar

6 cookies per dollar

9 cookies per dollar

1/9 dollars per cookie

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?