Introduction to Ratios, Rate and Unit Rate

Introduction to Ratios, Rate and Unit Rate

7th Grade

15 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Unit Rate Quiz

Unit Rate Quiz

8th Grade

16 Qs

Average Rate of Change - Word Problems

Average Rate of Change - Word Problems

9th - 11th Grade

18 Qs

Unit Rate/ Tables and Graphs

Unit Rate/ Tables and Graphs

7th Grade

14 Qs

Vocabulary Unit 5

Vocabulary Unit 5

7th - 8th Grade

10 Qs

Lesson 1: Ratio, Rate, & Unit Rate Vocabulary

Lesson 1: Ratio, Rate, & Unit Rate Vocabulary

7th Grade

15 Qs

Unit Rate and Proportionality

Unit Rate and Proportionality

6th - 9th Grade

15 Qs

Introduction to Ratios, Rates, and Unit Rates

Introduction to Ratios, Rates, and Unit Rates

6th - 8th Grade

20 Qs

Ratios and Proportions Study Guide

Ratios and Proportions Study Guide

7th Grade

15 Qs

Introduction to Ratios, Rate and Unit Rate

Introduction to Ratios, Rate and Unit Rate

Assessment

Quiz

Mathematics

7th Grade

Hard

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

15 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Is the following a rate or a unit rate?


type 800 words in 12 minutes

rate

unit rate

2.

MATCH QUESTION

1 min • 1 pt

Match the following vocabulary terms to their definitions.

ratio

a comparison of two quantities with units

rate

comparison of two quantitities

unit rate

a comparison of two quantities with units when the quantity in the denominator is 1

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

A package of 20 crayons from Crayola costs $18 and a package of 30 crayons from Walmart costs $28.

Which package has the lower cost per crayon? Use unit rates to choose which package of crayons is the better deal.

20 pack of crayons is the better deal

30 pack of crayons is the better deal

4.

FILL IN THE BLANK QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Fill in the missing value

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Is the following a rate or a unit rate?


$15 for 3 boxes of Cheez-Itz

rate

unit rate

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 5 pts

Which word best fits the definition:

A ratio that compares two different quantities which have different units.

ratio

unit rate

rate

constant

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 5 pts

_____ are those that can be simplifies or reduced to the same value.

Rates

Equivalent ratios

Mathematicians

Proportional

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?