Introduction to Ratios, Rate and Unit Rate

Quiz
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Hard
+3
Standards-aligned
Anthony Clark
FREE Resource
15 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Is the following a rate or a unit rate?
type 800 words in 12 minutes
rate
unit rate
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
2.
MATCH QUESTION
1 min • 1 pt
Match the following vocabulary terms to their definitions.
ratio
a comparison of two quantities with units
rate
a comparison of two quantities with units when the quantity in the denominator is 1
unit rate
comparison of two quantitities
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
A package of 20 crayons from Crayola costs $18 and a package of 30 crayons from Walmart costs $28.
Which package has the lower cost per crayon? Use unit rates to choose which package of crayons is the better deal.
20 pack of crayons is the better deal
30 pack of crayons is the better deal
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
4.
FILL IN THE BLANK QUESTION
1 min • 1 pt
Fill in the missing value
Tags
CCSS.5.OA.B.3
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Is the following a rate or a unit rate?
$15 for 3 boxes of Cheez-Itz
rate
unit rate
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 5 pts
Which word best fits the definition:
A ratio that compares two different quantities which have different units.
ratio
unit rate
rate
constant
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 5 pts
_____ are those that can be simplifies or reduced to the same value.
Rates
Equivalent ratios
Mathematicians
Proportional
Tags
CCSS.7.RP.A.2D
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
20 questions
Unit Rate and Constant of Proportionality 2

Quiz
•
6th - 7th Grade
20 questions
7th Grade Milestone Review - Comparing Unit Rates

Quiz
•
7th Grade
12 questions
Proportional vs Non Proportional Relationships (Tables)

Quiz
•
7th - 9th Grade
20 questions
Comparing Unit Rates (Better Buy)

Quiz
•
7th Grade
10 questions
Proportional Tables and Graphs

Quiz
•
7th Grade
20 questions
Ratio Rate Better Deal

Quiz
•
6th Grade - University
20 questions
Constant Rate of Change

Quiz
•
7th - 8th Grade
12 questions
Unit Rate from Graphs

Quiz
•
7th Grade
Popular Resources on Wayground
50 questions
Trivia 7/25

Quiz
•
12th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Negative Exponents

Quiz
•
7th - 8th Grade
12 questions
Exponent Expressions

Quiz
•
6th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade
20 questions
One Step Equations All Operations

Quiz
•
6th - 7th Grade
18 questions
"A Quilt of a Country"

Quiz
•
9th Grade