Introduction to Ratios, Rate and Unit Rate

Introduction to Ratios, Rate and Unit Rate

7th Grade

15 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Ratios and Proportions Study Guide

Ratios and Proportions Study Guide

7th Grade

15 Qs

Benchmark 2 Review

Benchmark 2 Review

7th - 8th Grade

15 Qs

Unit Rate/ Tables and Graphs

Unit Rate/ Tables and Graphs

7th Grade

14 Qs

Unit rate/slope/ rate of change

Unit rate/slope/ rate of change

8th Grade

14 Qs

Unit Rate and Proportionality

Unit Rate and Proportionality

6th - 9th Grade

15 Qs

Unit Rate, Fractional Unit Rates, and Comparing Rates

Unit Rate, Fractional Unit Rates, and Comparing Rates

7th Grade

20 Qs

Rate of Proportionality

Rate of Proportionality

7th Grade - University

12 Qs

Introduction to Proportional Relationships-Vocabulary

Introduction to Proportional Relationships-Vocabulary

7th Grade

10 Qs

Introduction to Ratios, Rate and Unit Rate

Introduction to Ratios, Rate and Unit Rate

Assessment

Quiz

Mathematics

7th Grade

Hard

CCSS
6.RP.A.1, 7.RP.A.2A, 6.RP.A.3B

+3

Standards-aligned

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

15 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Is the following a rate or a unit rate?


type 800 words in 12 minutes

rate

unit rate

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

2.

MATCH QUESTION

1 min • 1 pt

Match the following vocabulary terms to their definitions.

ratio

a comparison of two quantities with units

rate

a comparison of two quantities with units when the quantity in the denominator is 1

unit rate

comparison of two quantitities

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

A package of 20 crayons from Crayola costs $18 and a package of 30 crayons from Walmart costs $28.

Which package has the lower cost per crayon? Use unit rates to choose which package of crayons is the better deal.

20 pack of crayons is the better deal

30 pack of crayons is the better deal

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

4.

FILL IN THE BLANK QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Fill in the missing value

Tags

CCSS.5.OA.B.3

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Is the following a rate or a unit rate?


$15 for 3 boxes of Cheez-Itz

rate

unit rate

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 5 pts

Which word best fits the definition:

A ratio that compares two different quantities which have different units.

ratio

unit rate

rate

constant

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 5 pts

_____ are those that can be simplifies or reduced to the same value.

Rates

Equivalent ratios

Mathematicians

Proportional

Tags

CCSS.7.RP.A.2D

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?