Proportional and Linear Functions

Quiz
•
Mathematics
•
8th Grade
•
Hard
+8
Standards-aligned
Anthony Clark
FREE Resource
15 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Best Diner is always more expensive per person than Ace Diner.
Ace Diner is always more expensive per person than Best Diner.
Ace Diner is less expensive per person when there are fewer than 18 people in the group.
Best Diner is less expensive per person when there are fewer than 18 people in the group.
Tags
CCSS.8.F.A.2
CCSS.HSF.IF.C.9
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Katie earns $12 an hour. Which graph represents the relationship between the number of hours Katie works and her earnings, in dollars?
Tags
CCSS.8.EE.B.5
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
The table shows the amounts of dry pasta, in pounds (lb), Italian Kitchen uses, and the graph shows the amounts of dry pasta Taste of Italy uses. Which of the following statements is false?
Taste of Italy uses more dry pasta per serving than Italian Kitchen uses.
Taste of Italy uses 0.25 lb of dry pasta per serving.
For 100 servings at Italian Kitchen, 25 lb of dry pasta are needed.
Tags
CCSS.7.RP.A.2D
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Tags
CCSS.8.EE.B.6
5.
FILL IN THE BLANK QUESTION
1 min • 1 pt
Complete the equation for the line:
y = ___x + ___
Tags
CCSS.8.F.B.4
CCSS.HSF.LE.A.2
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
The table shows a linear relationship. Through which point will the graph of the line pass?
(-10, -14)
(-2, 10)
(10, 20)
(40, 24)
Tags
CCSS.8.F.A.1
CCSS.HSF.IF.A.1
7.
FILL IN THE BLANK QUESTION
1 min • 1 pt
The table shows the hourly wages, in dollars, Fred and George make at their new job, as well as the amount of money each received as a starting bonus.
After how many hours will Fred and George have made the same total amount of money?
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
18 questions
24-25 Algebra 1 Unit 3 Test REVIEW

Quiz
•
9th Grade
14 questions
Equation Models and Word Problems

Quiz
•
8th Grade
14 questions
Creating Equations Based on Word Problems

Quiz
•
8th Grade
14 questions
Equation to Word Problem

Quiz
•
8th Grade
14 questions
Equations With Word Problems

Quiz
•
8th Grade
20 questions
Writing Linear Equations from Word Problems

Quiz
•
9th Grade
20 questions
Identifying Parts of Linear Equation from Word Problem

Quiz
•
7th Grade - University
16 questions
Construct Linear Functions from Word Problems

Quiz
•
9th Grade - University
Popular Resources on Wayground
55 questions
CHS Student Handbook 25-26

Quiz
•
9th Grade
18 questions
Writing Launch Day 1

Lesson
•
3rd Grade
10 questions
Chaffey

Quiz
•
9th - 12th Grade
15 questions
PRIDE

Quiz
•
6th - 8th Grade
40 questions
Algebra Review Topics

Quiz
•
9th - 12th Grade
22 questions
6-8 Digital Citizenship Review

Quiz
•
6th - 8th Grade
10 questions
Nouns, nouns, nouns

Quiz
•
3rd Grade
10 questions
Lab Safety Procedures and Guidelines

Interactive video
•
6th - 10th Grade
Discover more resources for Mathematics
20 questions
Real Number System

Quiz
•
8th Grade
34 questions
Math Review

Quiz
•
6th - 8th Grade
32 questions
Rate of Change Review

Quiz
•
8th Grade
10 questions
Solving Equations

Quiz
•
8th Grade
20 questions
Two-Step Equations

Quiz
•
8th Grade
17 questions
Logos!

Quiz
•
8th Grade
12 questions
Weekly Review Term 1 Week 4

Quiz
•
8th Grade
20 questions
Rational and Irrational Numbers

Quiz
•
8th Grade