Rates Ratios and Proportional Reasoning

Quiz
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Hard
+5
Standards-aligned
Anthony Clark
FREE Resource
20 questions
Show all answers
1.
OPEN ENDED QUESTION
1 min • 1 pt
Write the ratio as a UNIT RATE of price per ticket:
$48 for 4 tickets
Evaluate responses using AI:
OFF
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
2.
FILL IN THE BLANK QUESTION
1 min • 1 pt
The ratio of boys to girls in a class is 6:4. If there is a total of 30 students in the class, how many are boys?
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Melissa’s paycheck last week was $125.50. She would like to put 20% of her earnings in her savings account. How much money should she put in her savings account?
$20
$25.10
$100.42
$105.52
Tags
CCSS.6.RP.A.3C
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
The prices of 3 different bottles of lotion are given in the table. Which size bottle is the best value?
25-ounce
14-ounce
6-ounce
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
$12
$120
$221
$21
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Pencils are $4.00 for 10 pencils. If the car shown is speeding to bring you a pencil for math class, what is the cost per pencil or the unit rate? What is the cost for 5 pencils?
Make a ratio table or a proportion to find the answers.
$0.40 per pencil; $2.00 for five pencils
$3.24 per pencil; $5.00 for five pencils
$1.00 per pencil; $5.00 for five pencils
$1.44 pencil; $5.88 for five pencils
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Are the two ratios proportional?
7:12 and 5 to 8
Yes
No
Tags
CCSS.6.RP.A.3A
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
20 questions
Line Plots

Quiz
•
5th Grade - University
20 questions
multistep equations

Quiz
•
7th - 8th Grade
17 questions
IM Unit 3 Review: Linear Relationships

Quiz
•
8th - 10th Grade
19 questions
Math Line Plots Coordinates

Quiz
•
5th Grade - University
15 questions
Line Plots

Quiz
•
3rd Grade - University
20 questions
Measuring and Line Plots

Quiz
•
5th Grade - University
20 questions
Ratios and Proportional Reasoning Vocab

Quiz
•
7th Grade - University
19 questions
Data and Measurement Vocabulary

Quiz
•
5th Grade - University
Popular Resources on Wayground
18 questions
Writing Launch Day 1

Lesson
•
3rd Grade
11 questions
Hallway & Bathroom Expectations

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
40 questions
Algebra Review Topics

Quiz
•
9th - 12th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
10 questions
Lab Safety Procedures and Guidelines

Interactive video
•
6th - 10th Grade
19 questions
Handbook Overview

Lesson
•
9th - 12th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade
Discover more resources for Mathematics
20 questions
One Step Equations All Operations

Quiz
•
6th - 7th Grade
5 questions
Absolute Value/Additive Inverse CYU

Quiz
•
7th Grade
34 questions
Math Review

Quiz
•
6th - 8th Grade
10 questions
Adding Rational Numbers

Quiz
•
7th Grade
20 questions
Absolute value

Quiz
•
7th Grade
8 questions
Number Sense Quiz Prep

Quiz
•
7th Grade
21 questions
Adding and Subtracting Integers

Quiz
•
7th Grade