Rates Ratios and Proportional Reasoning

Rates Ratios and Proportional Reasoning

7th Grade

20 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Line Plots

Line Plots

5th Grade - University

20 Qs

pre-Algebra word problems

pre-Algebra word problems

5th - 7th Grade

15 Qs

FST - 6.1- 6.3 Probability

FST - 6.1- 6.3 Probability

7th - 12th Grade

20 Qs

Operations with Negatives and two step equations

Operations with Negatives and two step equations

7th - 8th Grade

20 Qs

Recap

Recap

7th Grade

16 Qs

Grade 8 Ratio 2019

Grade 8 Ratio 2019

8th Grade

16 Qs

Line Plots

Line Plots

4th Grade - University

15 Qs

Data and Measurement Vocabulary

Data and Measurement Vocabulary

5th Grade - University

19 Qs

Rates Ratios and Proportional Reasoning

Rates Ratios and Proportional Reasoning

Assessment

Quiz

Mathematics

7th Grade

Hard

CCSS
6.RP.A.3B, 6.RP.A.3C, 6.RP.A.1

+5

Standards-aligned

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

20 questions

Show all answers

1.

OPEN ENDED QUESTION

1 min • 1 pt

Write the ratio as a UNIT RATE of price per ticket:

$48 for 4 tickets

Evaluate responses using AI:

OFF

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

2.

FILL IN THE BLANK QUESTION

1 min • 1 pt

The ratio of boys to girls in a class is 6:4. If there is a total of 30 students in the class, how many are boys?

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Melissa’s paycheck last week was $125.50. She would like to put 20% of her earnings in her savings account. How much money should she put in her savings account?

$20

$25.10

$100.42

$105.52

Tags

CCSS.6.RP.A.3C

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

The prices of 3 different bottles of lotion are given in the table. Which size bottle is the best value?

25-ounce

14-ounce

6-ounce

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

$12

$120

$221

$21

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Pencils are $4.00  for 10 pencils.  If the car shown is speeding to bring you a pencil for math class, what is the cost per pencil or the unit rate?   What is the cost for 5 pencils?
Make a ratio table or a proportion to find the answers.

$0.40 per pencil; $2.00 for five pencils

$3.24 per pencil; $5.00 for five pencils

$1.00 per pencil; $5.00 for five pencils

$1.44 pencil; $5.88 for five pencils

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Are the two ratios proportional?
7:12 and 5 to 8

Yes

No

Tags

CCSS.6.RP.A.3A

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?